Ավտովարկ առաջնային շուկայից ավտոմեքենայի ձեռքբերման համար
Նպատակային նշանակություն | Վարկ ֆիզիկական անձանց՝ ավտոսրահներում նոր կամ օգտագործված ավտոմեքենաներ ձեռք բերելու նպատակով` անձնական/ընտանեկան օգտագործման համար |
Վաճառքի ուղի | Հաճախորդի փաստացի բնակության վայրին/աշխատանքին ամենամոտիկ ավտոսրահը և մասնաճյուղը |
Արժույթ | ՀՀ դրամ |
Տարեկան անվանական տոկոսադրույք * | |
12-14% | |
Sարեկան փաստացի տոկոսադրույք | 18%-24% |
| Անվանական տոկոսադրույքի փոփոխում | Ուշադրություն: Որպես տաքսի ավտոմեքենայի օգտագործման բացահայտման դեպքում Բանկն իրավունք ունի կամ պահանջել ամբողջական վաղաժամկետ մարում, կամ Հաճախորդի սեփական հաշվին պետք է իրականացվի ավտոմեքենայի ապահովագրում որպես տաքսի (բարձր սակագներով), կամ դրույքը կբարձացվի մինչև 24% (փաստացի): |
Վարկ/գրավ առավելագույն հարաբերակցություն | 80% |
Նվազագույն կանխավճար | 20% |
Առավելագույն ժամկետ | 5 տարի |
Մարման եղանակ | 1. Հավասարաչափ ամսական (անուիտետային) վճարումներ 2. Մնացորդային վճարում. մայր գումարի 70% մարվում է ամսական անուիտետային ժամանակացույցով մինչև ժամկետի վերջ, մայր գումարի 30% մնում է մարման համար ժամկետի վերջում: |
Վարկի առավելագույն գումար կախված տ/մ խմբից | Խումբ 1 (Գերմանիայի, Ճապոնիա, ԱՄՆ, Անգլիա, Ֆրանսիա, Չեխիա, Իտալիա երկրների արտադրության մեքենաներ, այդ թվում նաև КIA և HYUNDAI մակնիշի ավտոմեքենաներ - 28,000,000 ՀՀ դրամ |
Խումբ 2 (այլ երկրների արտադրության մեքենաներ) - 7,000,000 ՀՀ դրամ | |
Վարկի տրամադրման եղանակ | Միանվագ, անկանխիկ |
Վարկառուին վարկի տրամադրման ժամկետ | Համապատասխան պայմանագրերը կնքելուց և պետական լիազոր մարմիններում համապատասխան ձևակերպումներ իրականացնելուց հետո |
Վարկային հաշվի սպասարկման ամսական միջնորդավճար | Այն դեպքում, եթե կանխավճարը < 45%, հաճախորդի ընտրությամբ հնարավոր է 2 տարբերակներից մեկը՝ 1) հայտի ձևակերպման պահին գրավի–ավտոմեքենայի շուկայական արժեքի 0.23%, 2) վարկի սկզբնական գումարի 0.23%: Այն դեպքում, եթե կանխավճարը ≥ 45%՝ 0.23% վարկի սկզբնական գումարից: |
Վարկի տրամադրման միանվագ միջնորդավճար | Վարկի գումարի 2%, բայց ոչ ավել, քան 70,000 AMD |
Բանկային հաշիվների բացում/վարում | |
Վարկառուի կողմից պարատավորությունների չկատարման դեպքում տույժեր | 0.13% չափով տույժ ժամկետանց վարկի մայր գումարի և տոկոսագումարի նկատմամբ` ամեն ժամկետանց օրվա համար |
| Վարկային հաշվի գծով քաղվածքի/տեղեկանքի տրամադրում | ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ ՓԲԸ գործող Բանկային հաշիվների բացման և սպասարկման պայմանների և սակագների համաձայն |
| Հաճախորդի կյանքի ապահովագրություն վարկի ողջ ժամկետի համար | Վարկի մնացորդի չափով` եկամուտներին համապատասխան: Ապահովագրվում է դժբախտ պատահարի արդյունքում աշխատունակության կորուստը /ապահովագրվում է Վարկառուն/համավարկառուն և այն անձինք, որոնք կրում են համապարտ /հաճախորդին հավասար/ պատասխանատվություն բանկի առջև վարկի մարման համար/ եկամուտներին համապատասխան/ վարկի մնացորդի չափով |
*Հաճախորդի կողմից աշխատավարձ ստանալիս Բանկում գործում են լրացուցիչ արտոնություններ:
Գործող պայմաններ՝ 15.04.2021-12.12.2021
Վճարունակության գնահատում` | Այն դեպքում, երբ հաճախորդը վճարում է 40% կանխավճար, ապա ստուգվում է միայն հաճախորդի աշխատանքի փաստի առկայությունը: |
Գրավի առարկա | Ձեռք բերվող ավտոմեքենա |
| Ավտոտրանսպորտային միջոցների ապահովագրություն` ԿԱՍԿՈ | Իրականացնում է Բանկի կողմից՝ վերջինիս կողմից հավատարմագրված ապահովագրական ընկերություններում 1 (մեկ) տարվա ժամկետով: Ընդ որում՝ 1) վարկային հաշվի սպասարկման ամսական միջնորդավճարը գրավի շուկայական արժեքից սահմանելու դեպքում ապահովագրությունը իրականացնում է ավտոմեքենայի շուկայական արժեքի գումարով: Յուրաքանչյուր հաջորդ տարի ապահովագրության պայմանագիրը երկարացվում է 1 (մեկ) տարով՝ ավտոմեքենայի նախորդ տարվա շուկայական արժեքի գումարով, հանած 10%: 2) վարկային հաշվի սպասարկման ամսական միջնորդավճարը վարկի սկզբնական գումարից սահմանելու դեպքում ապահովագրությունը իրականացնում է վարկի հիմնական գումարով: Յուրաքանչյուր հաջորդ տարի ապահովագրության պայմանագիրը երկարացվում է 1 (մեկ) տարով՝ վարկի գումարի մնացորդի չափով: Ընդ որում՝ ավտոմեքենայի շուկայական արժեքը յուրաքանչյուր տարի նվազեցվում է 10%-ով: Վերջին տարում ապահովագրությունն իրականացվում է մնացած ժամկետի համար: Ապահովագրությունը չի երկարաձգվում, եթե հաճախորդի օբյեկտիվ ռիսկը 5 է: Ապահովագրությունը գործում է ՀՀ, ԼՂՀ և Վրաստանի տարածքում: |
Ուշադրություն` վարկի տոկոաագումարները հաշվարկվում են անվանական տոկոաադրույքի հիման վրա: Իսկ տարեկան փաստացի տոկոսադրույքը ցույց է տալիս թե որքան կարժենա վարկը ձեզ համար տոկոսագումարները և այլ վճարները սահմանված ժամկետներում և չափերով կատարելու դեպքում: Տարեկան փաստացի տոկոսադրույքի հաշվարկման կարգը կարող եք գտնել այստեղ:

Автокредит на приобретение автомобиля с первичного рынка
Целевое назначение | Кредит физ. лицам на приобретение новых или б/у легковых автомобилей в автосалонах для личного/семейного использования | |
Канал продаж | Автосалон и филиал, ближайший к месту фактического проживания/работы клиента | |
Валюта | AMD | |
Годовая номинальная процентная ставка * | 12-14% | |
Годовая фактическая процентная ставка | 18%-24% | |
Порядок расчета и уплаты процентов | Расчет процентов производится ежедневно на остаток кредита. Начисленные проценты подлежат уплате ежемесячно | |
| Изменение годовой номинальной процентной ставки | Внимание: В случае выявления использования автомобиля в качестве такси Банк имеет право либо потребовать полное досрочное погашение, либо должно быть осуществлено страхование автомобиля как такси за счет Клиента (по высоким тарифам), либо ставка будет поднята до 24% (эффективная). | |
Максимальное значение кредит/залог | 80% | |
Минимальный первоначальный взнос | 20% | |
Максимальный срок кредита | 5 лет | |
Минимальный срок кредита | 1 год | |
Способ погашения | 1. Равномерные ежемесячные (аннуитетные) платежи | |
Максимальная сумма кредита в зависимости от группы т/с | Группа 1 (автомобили производства Германии, Японии, США, Англии, Франции, Чехии, Италия, а также автомобили марки “KIA” и “HYUNDAI”) - 28,000,000 AMD | |
Группа 2 (автомобили производства других стран) - 7,000,000 AMD | ||
Минимальная сумма кредита | 1,000,000 AMD | |
Способ предоставления кредита | Единовременно, в безналичном порядке | |
В случае полного досрочного погашения возврату подлежат заранее совершенные платежи за фактически неиспользованные месяцы/дни. | |
Срок принятия | 5 (пять) рабочих часов | |
Срок предоставления кредита заемщику | После заключения соответствующих договоров и осуществления соответствующих оформлений в уполномоченных государственных органах | |
Ежемесячная комиссия за обслуживание ссудного счета | В случае первоначального взноса < 45%, по выбору клиента, возможен 1 из 2-х вариантов: 1) 0.23% от суммы рыночной стоимости залога–автомобиля на момент оформления заявки 2) 0.23% от изначальной суммы кредита. В случае первоначального взноса ≥ 45% - 0.23% от изначальной суммы кредита. | |
Единовременная комиссия за рассмотрение заявки | Не предусматривается | |
Единовременная комиссия за выдачу кредита | 2% от суммы кредита, но не более 70,000 AMD | |
Освобождение залога (обязательное) | 1 000 AMD | |
Открытие / ведение текущих счетов | ||
Пеня при неисполнении обязательств заемщиком | Пеня в размере 0.13% от просроченного кредита и суммы процентов за каждый просроченный календарный день | |
Обналичивание кредитных средств | ||
| Предоставление выписки/справки по кредитному счету | Согласно “Условиям и тарифам открытия и обслуживания банковских счетов физических лиц”, действующим в ЗАО “Банк ВТБ (Армения)” | |
| Страхование жизни Клиента на весь срок кредита | В размере остатка суммы кредита – в соответствии с доходами. Страхуется потеря дееспособности в результате несчастного случая/ страхуется заемщик/созаемщик и другие лица, несущие солидарную/ равную с заемщиком ответственность перед Банком за погашение кредита/ в соответствии с доходами/ в размере остатка кредита | |
Статус | 1. Резидент РА, который имеет постоянную прописку или фактическое местожительство, указанное в документе,удостоверяющем личность 2. Граждане, прописанные в НКР, получающие доходы в РА |
Созаемщик | Физ. лицо (муж, жена, мать, отец, совершеннолетние дети, брат, сестра, мужья/жены сестер/братьев, сестры/братья мужа/жены, родители супруги/супруга, тети, дяди, бабушки, дедушки). Число созаемщиков не должно превышать 2. |
Требования к платежеспособности | В случае если клиент осуществляет первоначальный взнос в размере 40%, то проверяется только наличие факта работы клиента. |
Предмет | Приобретаемый автомобиль |
| Страхование автотранспортных средств (КАСКО) | Осуществляется со стороны Банка в сотрудничающих Банком страховых компаниях сроком на 1 (один) год. При этом: 1) в случае установления ежемесячной комиссии за обслуживание ссудного счета от рыночной стоимости залога страхование осуществляется на сумму рыночной стоимости залога-автомобиля. Каждый последующий год страхование продлевается на 1 (один) год на сумму рыночной стоимости автомобиля предыдущего года с вычетом 10%-ов. 2) в случае установления ежемесячной комиссии за обслуживание ссудного счета от изначальной суммы кредита страхование осуществляется на основную сумму кредита. Каждый последующий год страхование продлевается на 1 (один) год на сумму остатка кредита. При этом рыночная стоимость автомобиля ежегодно вычитывается на 10%-ов. Для последнего года страхование осуществляется на оставшийся срок кредита. Страхование не пролонгируется, если объективный риск клиента 5. Страхование действует на территории РА, НКР и Грузии. |
Перечень необходимых документов для заемщика/созаемщика по автокредитованию на первичном рынке Внимание! Проценты по кредитам рассчитываются на основе номинальной процентной ставки. А фактическая годовая ставка показывает, сколько будет стоить Вам кредит при уплате процентов и других платежей в установленных размерах и в установленные сроки. Порядок расчета фактической годовой процентной ставки можете найти здесь.