1 | Ընդհանուր նկարագրություն | ||
1.2 | Նպատակային նշանակություն | ՀՀ ռեզիդենտ ֆիզիկական անձանց ոսկյա իրերի գրավադրմամբ սպառողական վարկ | |
2 | Հիմնական պայմաններ | ||
2.1 | Մարման եղանակ | · վարկի գումարի 31% վճարվում է անուիտետային մարման ժամանակացույցով մինչև նախավերջին մարումը, | անուիտետային վճարումեր |
2.2 | Վարկի արժույթ | ՀՀ դրամ (AMD) | |
2.3 | Վարկի դիմաց վճարվող տոկոսների արժույթ | ՀՀ դրամ (AMD) | |
2.4 | Վարկի տրամադրման եղանակը | Կանխիկ | |
2.5 | Անվանական տարեկան տոկոսադրույք | 14% | 10% |
2.6 | Տարեկան փաստացի տոկոսադրույք | 20.24%-24% | |
2.7 | Վարկային հաշվի հավելյալ* սպասարկմամբ վարկի ստացման ընտրության դեպքում տոկոսադրույքից զեղչ | Տարեկան անվանական տոկոսադրույք հանած 1% Վարկային հաշվի հավելյալ սպասարկման ծառայությունից հրաժարվելու դեպքում տոկոսադրույքից կատարված համապատսխան զեղչը կչեղարկվի և վարկի տարեկան տոկոսադրույքը կբարձրացվի տվյալ զեղչի չափով: | Տարեկան անվանական տոկոսադրույք հանած 2% Վարկային հաշվի հավելյալ սպասարկման ծառայությունից հրաժարվելու դեպքում տոկոսադրույքից կատարված համապատսխան զեղչը կչեղարկվի և վարկի տարեկան տոկոսադրույքը կբարձրացվի տվյալ զեղչի չափով: |
2.8 | Վարկի առավելագույն ժամկետ | 1080 օր | |
2.9 | Վարկի նվազագույն ժամկետ | 365 օր | |
2.10 | Մեկ վարկառուի գծով առավելագույն սահմանաչափ | 3,000,000 AMD | |
2.11 | Վարկի նվազագույն գումար | 30,000 AMD | |
2.13 | Վարկի տրամադրման միանվագ միջնորդավճար | Միջնորդավճար նախատեսված չէ | |
2.14 | Վարկային հաշվի սպասարկման ամսական միջնորդավճար (պարտադիր) | Տրամադրված վարկի գումարի 0.6% | Տրամադրված վարկի գումարի 0.5% |
2.15 |
Վարկային հաշվի հավելյալ սպասարկման ամսական միջնորդավճար (կամավոր) | Վարկային հաշվի սպասարկման ամսական միջնորդավճարին (պարտադիր) գումարվում է նաև` տրամադրված վարկի գումարի 0.15%, բայց ոչ ավել, քան 3,000 ՀՀ դրամ | |
2.16 | Վարկի առավելագույն հարաբերակցությունը գրավի գնահատված արժեքի նկատմամբ | 130%/150%: 4 ամսից ոչ պակաս "ՎՏԲ - Հայաստան Բանկ" ՓԲԸ-ում "Ոսկի+30%" վարկի սպասարկման դեպքում, որի ժամկետանց պարտավորությունների օրերի թիվը վերջին 12 ամիսների ընթացքում չի գերազանցում 15 օրը, վարկը կարող է երկարաձգվել (այդ թվում` առանց վարկի ժամկետի երկարացման) LTV=140%: | |
2.17 | Վարկի հաստատման ժամկետ | Հաշված րոպեների ընթացքում | |
2.18 | Վարկի տրամադրման ժամկետ | Մինչև 1 աշխատանքային ժամ (կախված գրավադրվող ոսկու քանակից) | |
2.19 | Վարկային հայտով որոշման գործողության ժամկետ | 20 օրացուցային օր` վարկային հայտով որոշում կայացնելու պահից | |
3 | Վարկառուի նկատմամբ հիմնական պահանջներ | ||
3.1 | Նոր վարկ ձևակերպել ցանկացող հաճախորդների նկատմամբ նվազագույն պահանջը | Վարկի ձևակերպման պահին Բանկի ԱԲՀ-ի տվյալներով տվյալ հաճախորդի անունով չպետք է լինեն ժամկետանց և/կամ սուբյեկտիվ կամ օբյեկտիվ պատճառներով դասակարգված գործող վարկեր: | |
3.2 | Վարկի գումարը/ ժամկետը փոխել ցանկացող հաճախորդների նկատմամբ նվազագույն պահանջները (վարկի գումարի ավելացնելու կամ պակասեցնելու ուղղությամբ հնարավոր ճշգրտմամբ` կախված գործարքի ամսաթվի դրությամբ գրավի գնահատված արժեքից) | 1) Վարկի երկարաձգման (գործող վարկի գումարի/ժամկետի փոփոխման) պահին տվյալ վարկը չպետք է լինի ժամկետանցված, սակայն բացառապես Հաճախորդի սեփական միջոցների հաշվին տվյալ վարկի գծով բոլոր ժամկետանց պարտավորությունները մարելու դեպքում ԱԲՀ-ում հնարավոր կլինի իրականացնել երկարաձգումը: 3) Վարկի երկարաձգման (գործող վարկի/ժամկետի փոփոխման) պահին մինչև գործող վարկի վերջնաժամկետի ավարտն ընկած ժամանակահատվածը չպետք է գերազանցի 1 օրացուցային ամիսը: | |
3.3 | Վարկառուի վարկային պատմության հանդեպ պահանջներ | Բանկի համապատասխան պահանջներին բավարարող դրական վարկային պատմություն | |
3.4 | Վարկի տրամադրման համար անհրաժեշտ փաստաթղթեր | 1) Անձը հաստատող փաստաթուղթ 2) Հանրային ծառայությունների համարանիշ (սոցիալական քարտ) կամ փոխարինող փաստաթուղթ | |
3.5 | Վարկառուի տարիքի նկատմամբ պահանջներ | Վարկառուի տարիքը վարկը մարելու պահին չպետք է գերազանցի 70 տարեկանը: | |
3.6 | Վարկառուի զբաղվածության նկատմամբ պահանջներ | “Ոսկի+50%” վարկի դեպքում` Բանկի աշխատավարձային ծրագրերի (հավատարմագրված կազմակերպությունների) աշխատակիցներ, որոնք բավարարում են Բանկի նվազագույն պայմաններին | |
4 | Այլ պայմաններ | ||
4.1 | Տույժ վարկառուի պարտավորությունների չկատարման դեպքում (յուրաքանչյուր ժամկետանց օրացուցային օրվա համար) | 0.13% ժամկետանց վարկի գումարից և ժամկետանց տոկոսների գումարից | |
4.2 | Լիազորագրի ձևակերպում Բանկի ներսում | 3,900 ՀՀ դրամ | |
4.3 | Վարկային հաշվի գծով քաղվածքի/տեղեկանքի տրամադրում | "ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ" ՓԲԸ գործող "Բանկային հաշիվների բացման և սպասարկման պայմանների և սակագների " համաձայն | |
4.4 | Վարկի ամբողջական մարման դեպքում գրավադրված ոսկյա իրերի վարկառու- գրավատուին հետ վերադարձման ժամկետը | Բանկի գործող ընթացակարգի համաձայն՝ Բանկի մասնաճյուղում գտնվող գրավադրված ոսկյա իրերը վերադարձվում են վարկառու-գրավատուին վարկի մարման օրվան հաջորդող աշխատանքային օրվա ընթացքում` Բանկի մասնաճյուղ վարկառուի ներկայանալուն պես: Բացառիկ դեպքերում մասնաճյուղի կառավարչի համաձայնեցմամբ գրավը Հաճախորդին կարող է վերադարձվել անմիջապես վարկը ամբողջությամբ մարելուց հետո կամ նույն աշխատանքային օրվա ընթացքում: | |
5 | Գրավի նկատմամբ հիմնական պահանջներ | ||
5.1 | Ապահովում | Որպես գրավ ընդունվում են ոսկյա իրեր: Գրավի գնահատման ժամանակ հաշվի չի առնվում նրա գեղարվեստական արժեքը, թանկարժեք և կիսաթանկարժեք և այլ քարերը` այսինքն գնահատվում է բացառապես ոսկին: Եթե զարդը մի քանի մետաղների և հարգի տարասեռ համաձուլվածք է, ապա գնահատման ենթակա չէ: | |
5.2 | Գրավի արժեքի գնահատում | Ոսկյա իրերի գրավի գնահատման արժեքի մասին տեղեկատվություն ստանալու համար անհրաժեշտ է դիմել Բանկի ցանկացած մասնաճյուղ: Տարբեր հարգերի 1գ. ոսկու գնահատման արժեքը ներկայացված է Բանկի ինտերնետային կայքում | |
5.3 | Առանց գրավի ազատման վարկը մարելու դեպքում գրավի պահպանության միջնորդավճար | Վարկը առանց գրավի ազատման մարելու դեպքում, երբ գրավը մնում է Բանկում` այն ձևակերպվում է որպես ի պահ ընդունված արժեք և վարկը մարելուց հետո 16-րդ աշխատանքային օրվանից սկսած հետագայում հաճախորդից գանձվում է արժեքների պահպանության միջնորդավճար` յուրաքանչյուր օրացուցային օրվա համար գրավի գնահատված արժեքի 0,01%-ի չափով:* | |
* Վարկային հաշվի հավելյալ սպասարկումը իր մեջ ներառում է հետևյալ ծառայությունները. - Հատուկ ընդհանրացված տեղեկատվական ձևաչափով հաճախորդի վարկային պատմության վերաբերյալ (ԱՔՌԱ հարցման պատասխանի հիման վրա ձևավորված) տեղեկատվության տրամադրում: - Դժբախտ պատահարներից ապահովագրություն` վարկի գումարի/մնացորդի չափով Վարկային հաշվի հավելյալ սպասարկման ժամանակահատվածում: | |||
Օգտակար տեղեկատվություն | |||
Ուշադրություն` Վարկի տոկոսագումարները հաշվարկվում են անվանական տոկոuադրույքի հիման վրա: Իսկ տարեկան փաստացի տոկոսադրույքը ցույց է տալիս, թե որքան կարժենա վարկը ձեզ համար տոկոսագումարները և այլ վճարները սահմանված ժամկետներում և չափերով կատարելու դեպքում: Տարեկան փաստացի տոկոսադրույքի հաշվարկման կարգը կարող եք գտնել այստեղ: Ուշադրություն` Դուք իրավունք ունեք հաղորդակցվել ֆինանսական կազմակերպության հետ Ձեր նախընտրած եղանակով՝ փոստային կապի միջոցով կամ էլեկտրոնային եղանակով: էլեկտրոնային եղանակով տեղեկատվության ստացումը ամենահարմարավետն է: Այն հասանելի է 24/7 ռեժիմով, զերծ է թղթային տեղեկատվության կորստի ռիսկերից և ապահովում է գաղտնիություն: Ուշադրություն` Հարգելի հաճախորդ` Վարկային հայտի վերաբերյալ դրական որոշում կայացնելուց հետո նախքան վարկային պայմանագրի կնքումը համաձայն ՀՀ ԿԲ խորհրդի 2009թ. հուլիսի 28-ի թիվ 229-Ն որոշմամբ հաստատված «Ֆինանսական կազմակերպությունների գործարար վարվելակերպի կանոնները» կանոնակարգ 8/05-ի» Բանկը Ձեզ տրամադրում է Անհատական թերթիկ, որում կներկայացվեն Ձեզ տրամադրվելիք վարկի անհատական պայմանները: ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ` Բանկը` «Փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված Հաճախորդի պատշաճ ուսումնասիրության նպատակով, կարող է Հաճախորդից «Ճանաչիր քո հաճախորդին» («Know your customer») սկզբունքի հիման վրա պահանջել լրացուցիչ փաստաթղթեր կամ այլ տեղեկություններ, ինչպես նաև բանավոր հաղորդակցման ընթացքում լրացուցիչ հարցեր տալ Հաճախորդին: ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ` Օտարերկրյա հաշիվների հարկային համապատասխանության ակտի (Foreign Account Tax Compliance Act (FATCA))» հիման վրա ԱՄՆ-ի հետ կնքած համաձայնագրի համաձայն Բանկը Ձեր՝ ԱՄՆ հարկատու հանդիսանալու հանգամանքը պարզելու համար կարող է իրականացնել լրացուցիչ տեղեկատվության հավաքագրում: Զգուշացում՝ Պարտավորությունների չկատարման դեպքում գրավը պարտավորությունները ծածկելու համար բավարար չլինելու դեպքում պարտավորությունը կարող է մարվել վարկառուի այլ գույքի հաշվին: Զգուշացում՝ Ձեր գույքը (տունը, մեքենան կամ այլ) կարող է առգրավվել, եթե Դուք ժամանակին չկատարեք Ձեր տոկոսագումարների եվ վարկի գումարի մարումները: | |||

• 31% от суммы кредита погашается аннуитетными платежами до предпоследнего погашения,
• 69% от суммы кредита плюс проценты,  начисленные на остаток основного долга, погашаются в конце срока
Аннуитетные платежи
2.2
Валюта кредита
Драм РА (AMD)
2.3
Валюта выплачиваемых процентов за кредит
2.4
Способ предоставления кредита
Наличный
2.5
Номинальная годовая процентная ставка
14%
10%
2.6
Фактическая годовая процентная ставка
20.24%-24%
2.7
Льгота по процентной ставке в случае  выбора получения кредита с дополнительным* обслуживанием ссудного счета
Номинальная годовая процентная ставка минус 1%
В случае отказа от Услуги добровольного обслуживания ссудного счета соответствующая льгота от процентной ставки будет аннулирована и годовая процентная ставка по кредиту будет повышена в размере данной льготы.
Номинальная годовая процентная ставка минус 2%
2.8
1080 дней
2.9
Минимальный срок кредита
365 дней
2.10
Максимальный лимит на одного заемщика
3,000,000 AMD
2.11
Минимальная сумма кредита
30,000 AMD
2.12
Досрочное погашение кредита
• подлежат снижению проценты, комиссии и платежи за обслуживание, рассчитываемые в отношении остатка кредита;
• не подлежат снижению неустойки, выплаченные за неисполнение либо ненадлежащее исполнение условий договора, суммы, выплаченные для перечислений, осуществленных с целью погашения и/или выплаты процентов, а также суммы, выплаченные за обслуживание счетов, открытых с этой целью, платежи за нотариальное удостоверение, государственную регистрацию (при наличии указанных услуг), страховые выплаты, совершенные за выбранные по желанию Заемщика страховые услуги, не связанные с настоящим кредитом.
В случае полного досрочного погашения возврату подлежат заранее совершенные платежи за фактически неиспользованные месяцы/дни.
2.13
Единовременная комиссия за выдачу кредита
Kомиссия не предусмотрена
2.14
Ежемесячная комиссия за обслуживание ссудного счета (обязательная)
0.6% от выданной суммы кредита
0.5% от выданной суммы кредита
2.15
Ежемесячная комиссия за дополнительное обслуживание ссудного счета (добровольная)
К ежемесячной комиссии за обслуживание ссудного счета (обязательной) прибавляется также:
0.15% от выданной суммы кредита, но не более 3,000 AMD
2.16
Максимальное соотношение кредита к оцененной стоимости залога
130%/150%. В случае обслуживания кредита "Золото+30%" в ЗАО “Банк ВТБ (Армения)” не менее 4-х месяцев, по которому число дней просроченной задолженности за последние 12 месяцев не превышает 15 дней, кредит может быть пролонгирован и лимит увеличен (в том числе без удлинения срока кредита) с LTV=140%.
2.17
Срок утверждения кредита
В течение считанных минут
2.18
Срок предоставления кредита
До 1-го рабочего часа (в зависимости от количества закладываемых золотых изделий)
2.19
Срок действия решения по кредитной заявке
20 календарных дней с момента принятия решения по кредитной заявке
3
Основные требования к заемщику
3.1
Минимальное требование к клиентам, желающим оформить новый кредит
На момент оформления кредита на имя данного клиента по данным АБС Банка не должно быть действующих просроченных и/или классифицированных по субъективной или объективной причине кредитов.
3.2
Минимальные требования к клиентам, желающим изменить сумму/срок действующего кредита (с возможной корректировкой в сторону уменьшения или увеличения суммы кредита в зависимости от оценочной стоимости залога на дату сделки)
1. На момент пролонгации кредита (изменения суммы/срока действующего кредита) данный кредит не должен быть просрочен, однако в случае погашения всех просроченных задолженностей по данному кредиту исключительно засчет собственных средств клиента пролонгацию в АБС будет возможно осуществить.
2. В случае если на момент пролонгации кредита (изменения суммы/срока действующего кредита) на имя данного клиента по данным АБС Банка имеются действующие иные кредиты, классифицированные по субъективной или объективной причине, то пролонгацию в АБС будет возможно осуществить только на срок 3 месяца и с установленным согласно настоящим условиям и тарифам способом погашения кредита, отличным от аннуитетного. При этом договорная сумма кредита после пролонгации не должна быть больше договорной суммы действующего кредита. Однако пролонгация списанных кредитов невозможна.
3. На момент пролонгации кредита (изменения суммы/срока действующего кредита) промежуток времени до истечения срока окончания действующего кредита не должен превышать 1 календарный месяц.
3.3
Требования к кредитной истории заемщика
Положительная кредитная история, удовлетворяющая соответствующим требованиям Банка
3.4
Необходимые документы для предоставления кредита
1. Документ, удостоверяющий личность
2. Номер общественных услуг (социальная карта) / Справка о неполучении номера общественных услуг
3.5
Требования к возрасту заемщика
Возраст заемщика на момент погашения кредита не должен превышать 70 лет.
3.6
Требования к занятости заемщика
В случае “Золото+50%” - сотрудники зарплатных проектов Банка (компаний, прошедших аккредитацию), удовлетворяющие минимальным требованиям Банка
4
Другие условия
4.1
Пеня при неисполнении обязательств заемщиком (за каждый просроченный календарный день)
0,13% от просроченной суммы кредита и от просроченной суммы процентов
4.2
Оформление доверенности внутри Банка
3,900 AMD
4.3
Предоставление выписки/справки по кредитному счету
Согласно “Условиям и тарифам открытия и обслуживания банковских счетов физических лиц”, действующим в ЗАО “Банк ВТБ (Армения)”
4.4
Срок возвращения золотых изделий заемщику-залогодателю при полном погашении кредита
Согласно действующей процедуре Банка находящиеся в филиале заложенные золотые изделия возвращаются заемщику-залогодателю в течение рабочего дня, следующего за днем погашения кредита, - при явке клиента в филиал Банка.
В исключительных случаях по согласию управляющего филиала Клиенту залог может быть возращен непосредственно после полного погашения кредита или в течение того же рабочего дня.
5
Основные требования к залогу
5.1
Обеспечение
В качестве залога принимаются золотые изделия. При оценке стоимости обеспечения не учитываются художественная ценность, драгоценные и полудрагоценные и прочие камни, оценивается исключительно золото. Если изделие представляет из себя неоднородный сплав разных проб или металлов, оно не принимается к оценке.
5.2
Оценка стоимости залога
Для получения информации о стоимости оценки залога золотых изделий необходимо обратиться в любой филиал Банка. Стоимость оценки 1г. золота различных проб представлен на интeрнет сайте Банка
5.3
Комиссия за хранение залога при погашении кредита без освобождения залога
В случае погашения кредита без освобождения залога, когда залог остается в Банке, он оформляется как принятая на сохранность ценность и начиная с 16-го рабочего дня после погашения кредита с клиента взимается комиссия за хранение ценностей в размере 0,01% от оцененной стоимости залога за каждый календарный день.*
* В случае смерти заемщика при предъявлении наследником(ами) свидетельства о наследстве для получения залога комиссия за хранение залога не взимается.
* Дополнительное обслуживание ссудного счета включает следующие услуги:
- Предоставление информации о кредитной истории Клиента (на основе ответа АКРА) в специальном обобщенном формате.
- Страхование от несчастных случаев на сумму остатка кредита в период дополнительного обслуживания ссудного счета.
Полезная информация
1. Клиент не предоставил все документы, необходимые для получения кредита.
2. Клиент не удовлетворяет минимальным требованиям Банка.
3. В течение кредитного процесса стала известна такая информация о Клиенте, которая ставит под сомнение информацию, предоставленную Клиентом.
Условия и правила предоставления услуг физическим лицам со стороны ЗАО “Банк ВТБ (Армения)” (публичная оферта) (действует с 15.09.2020г.)