1 | Ընդհանուր նկարագրություն | |
1.2 | Նպատակային նշանակություն | ՀՀ ռեզիդենտ հանդիսացող ֆիզիկական անձանց-գյուղատնտեսներին ոսկյա իրերի գրավադրմամբ սպառողական միկրովարկ |
2 | Հիմնական պայմաններ | |
2.1 | Մարման եղանակ | 1. Վարկի գումարի 31% մարվում է անուիտետային վճարումներով մինչև նախավերջին մարումը, իսկ վարկի գումարի 69% գումարած հիմնական պարտքի մնացորդի վրա հաշվեգրված տոկոսները մարվում են ժամկետի վերջում: 2. Վարկի տոկոսները վճարվում են վարկի տրամադրման պահին, իսկ վարկի մայր գումարը` վարկի ժամկետի վերջում: |
2.2 | Վարկի արժույթ | ԱՄՆ դոլար (USD) |
2.3 | Վարկի դիմաց վճարվող տոկոսների արժույթ | ՀՀ դրամ (AMD) կամ ԱՄՆ դոլար (USD) |
2.4 | Վարկի տրամադրման եղանակը | Կանխիկ |
2.5 | Անվանական տարեկան տոկոսադրույք | 1% |
2.6 | Տարեկան փաստացի տոկոսադրույք | 16.8%-18.7% |
2.7 | Վարկի առավելագույն ժամկետ | 90 օր |
2.8 | Վարկի նվազագույն ժամկետ | 80 օր |
2.9 | Մեկ վարկառուի գծով առավելագույն սահմանաչափ |
* հաշվարկված վարկի ձևակերպման պահին Բանկում սահմանված USD արժույթի առքի անկանխիկ փոխարժեքով: **LTV-վարկի առավելագույն հարաբերակցությունը գրավի գնահատված արժեքի նկատմամբ: |
2.10 | Վարկի նվազագույն գումար | 30 000 ՀՀ դրամին համարժեք ԱՄՆ դոլար` հաշվարկված վարկի ձևակերպման պահին Բանկում սահմանված արժույթի առքի անկանխիկ փոխարժեքով |
2.11 | Վարկի վաղաժամկետ մարում | Վաղաժամկետ մարման մասով սահմանափակումներ չկան: Վարկառուն/ները իրավունք ունի/են՝ - առանց որևէ պատճառաբանության միակողմանիորեն լուծել վարկային պայմանագիրը դրա կնքմանը հաջորդող 7 աշխատանքային օրվա ընթացքում (մտածելու ժամանակ): Այդ դեպքում Վարկառուն/ները պարտավոր է/են վարկի փաստացի օգտագործված օրերի համար վճարել վարկային պայմանագրով նշված փաստացի տոկոսադրույքով հաշվարկված տոկոսագումարները: - վարկային պայմանագրով նախատեսված ժամկետներից շուտ մարել վարկը: Տվյալ դեպքում Վարկառուի/ների նկատմամբ տուժանք չի կիրառվում, ընդ որում`
2.12 | Վարկի տրամադրման միանվագ միջնորդավճար | 3.5% վարկի գումարից |
2.13 | Վարկային հաշվի սպասարկման ամսական միջնորդավճար (պարտադիր) | Միջնորդավճար նախատեսված չէ |
2.14 | Վարկային հաշվի հավելյալ* սպասարկման ամսական միջնորդավճար (կամավոր) | Վարկային հաշվի սպասարկման ամսական միջնորդավճարին (պարտադիր) գումարվում է նաև` տրամադրված վարկի գումարի 0.15%, բայց ոչ ավել, քան 3,000 ՀՀ դրամ |
2.15 | Վարկի առավելագույն հարաբերակցությունը գրավի գնահատված արժեքի նկատմամբ | 100-150%: 4 ամսից ոչ պակաս "ՎՏԲ - Հայաստան Բանկ" ՓԲԸ-ում "Ոսկի+10% գյուղատնտեսներին"/"Ոսկի+30% գյուղատնտեսներին"-ի վարկի սպասարկման դեպքում, որի ժամկետանց պարտավորությունների օրերի թիվը վերջին 12 ամիսների ընթացքում չի գերազանցում 15 օրը, վարկը կարող է երկարաձգվել (այդ թվում` առանց վարկի ժամկետի երկարացման) համապատասխանաբար LTV=120% ("Ոսկի+10% գյուղատնտեսներին"-ի դեպքում)/140% ("Ոսկի+30% գյուղատնտեսներին"-ի դեպքում): |
2.16 | Վարկի հաստատման ժամկետ | Հաշված րոպեների ընթացքում |
2.17 | Վարկի տրամադրման ժամկետ | Մինչև 1 աշխատանքային ժամ (կախված գրավադրվող ոսկու քանակից) |
2.18 | Վարկային հայտով որոշման գործողության ժամկետ | 20 օրացուցային օր` վարկային հայտով որոշում կայացնելու պահից |
3 | Վարկառուի նկատմամբ հիմնական պահանջներ | |
3.1 | Նոր վարկ ձևակերպել ցանկացող հաճախորդների նկատմամբ նվազագույն պահանջը | Վարկի ձևակերպման պահին Բանկի ԱԲՀ-ի տվյալներով տվյալ հաճախորդի անունով չպետք է լինեն ժամկետանց և/կամ սուբյեկտիվ կամ օբյեկտիվ պատճառներով դասակարգված գործող վարկեր: |
3.2 | Վարկի գումարը/ ժամկետը փոխել ցանկացող հաճախորդների նկատմամբ նվազագույն պահանջները (վարկի գումարի ավելացնելու կամ պակասեցնելու ուղղությամբ հնարավոր ճշգրտմամբ` կախված գործարքի ամսաթվի դրությամբ գրավի գնահատված արժեքից) | 1) Վարկի երկարաձգման (գործող վարկի գումարի/ժամկետի փոփոխման) պահին տվյալ վարկը չպետք է լինի ժամկետանցված, սակայն բացառապես Հաճախորդի սեփական միջոցների հաշվին տվյալ վարկի գծով բոլոր ժամկետանց պարտավորությունները մարելու դեպքում ԱԲՀ-ում հնարավոր կլինի իրականացնել երկարաձգումը: 3) LTV>100% պրոդուկտի պայմաններով վարկի երկարաձգման (գործող վարկի/ժամկետի փոփոխման) պահին մինչև գործող վարկի վերջնաժամկետի ավարտն ընկած ժամանակահատվածը չպետք է գերազանցի 1 օրացուցային ամիսը: |
3.3 | Վարկառուի վարկային պատմության հանդեպ պահանջներ | Բանկի համապատասխան պահանջներին բավարարող դրական վարկային պատմություն |
2) Հանրային ծառայությունների համարանիշ (սոցիալական քարտ) կամ փոխարինող փաստաթուղթ: |
3.5 | Վարկառուի տարիքի նկատմամբ պահանջներ | LTV>100% վարկերի դեպքում վարկառուի տարիքը վարկը մարելու պահին չպետք է գերազանցի 70 տարեկանը: |
3.6 | Վարկառուի զբաղվածության նկատմամբ պահանջներ | “Ոսկի+50% գյուղատնտեսներին” վարկի դեպքում` Բանկի աշխատավարձային ծրագրերի (հավատարմագրված կազմակերպությունների) աշխատակիցներ, որոնք բավարարում են Բանկի նվազագույն պայմաններին |
4 | Այլ պայմաններ | |
4.1 | Տույժ վարկառուի պարտավորությունների չկատարման դեպքում (յուրաքանչյուր ժամկետանց օրացուցային օրվա համար) | 0,09% ժամկետանց գումարից և հաշվարկված տոկոսներից |
4.2 | Լիազորագրի ձևակերպում Բանկի ներսում | 3,900 ՀՀ դրամ |
4.3 | Վարկային հաշվի գծով քաղվածքի/տեղեկանքի տրամադրում | "ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ" ՓԲԸ գործող "Բանկային հաշիվների բացման և սպասարկման պայմանների և սակագների" համաձայն |
4.4 | Վարկի ամբողջական մարման դեպքում գրավադրված ոսկյա իրերի վարկառու- գրավատուին հետ վերադարձման ժամկետը | Բանկի գործող ընթացակարգի համաձայն՝ Բանկի մասնաճյուղում գտնվող գրավադրված ոսկյա իրերը վերադարձվում են վարկառու-գրավատուին վարկի մարման օրվան հաջորդող աշխատանքային օրվա ընթացքում` Բանկի մասնաճյուղ վարկառուի ներկայանալուն պես: Բացառիկ դեպքերում մասնաճյուղի կառավարչի համաձայնեցմամբ գրավը Հաճախորդին կարող է վերադարձվել անմիջապես վարկը ամբողջությամբ մարելուց հետո կամ նույն աշխատանքային օրվա ընթացքում: |
5 | Գրավի նկատմամբ հիմնական պահանջներ | |
5.1 | Ապահովում | Որպես գրավ ընդունվում են ոսկյա իրեր: Գրավի գնահատման ժամանակ հաշվի չի առնվում նրա գեղարվեստական արժեքը, թանկարժեք և կիսաթանկարժեք և այլ քարերը` այսինքն գնահատվում է բացառապես ոսկին: Եթե զարդը մի քանի մետաղների և հարգի տարասեռ համաձուլվածք է, ապա գնահատման ենթակա չէ: |
5.2 | Գրավի արժեքի գնահատում | Ոսկյա իրերի գրավի գնահատման արժեքի մասին տեղեկատվություն ստանալու համար անհրաժեշտ է դիմել Բանկի ցանկացած մասնաճյուղ: Տարբեր հարգերի 1գ. ոսկու գնահատման արժեքը ներկայացված է Բանկի ինտերնետային կայքում |
5.3 | Առանց գրավի ազատման վարկը մարելու դեպքում գրավի պահպանության միջնորդավճար | Վարկը առանց գրավի ազատման մարելու դեպքում, երբ գրավը մնում է Բանկում` այն ձևակերպվում է որպես ի պահ ընդունված արժեք և վարկը մարելուց հետո 16-րդ աշխատանքային օրվանից սկսած հետագայում հաճախորդից գանձվում է արժեքների պահպանության միջնորդավճար` յուրաքանչյուր օրացուցային օրվա համար գրավի գնահատված արժեքի 0,01%-ի չափով:* |
* Վարկային հաշվի հավելյալ սպասարկումը իր մեջ ներառում է հետևյալ ծառայությունները. - Հատուկ ընդհանրացված տեղեկատվական ձևաչափով հաճախորդի վարկային պատմության վերաբերյալ (ԱՔՌԱ հարցման պատասխանի հիման վրա ձևավորված) տեղեկատվության տրամադրում: - Դժբախտ պատահարներից ապահովագրություն` վարկի գումարի/մնացորդի չափով Վարկային հաշվի հավելյալ սպասարկման ժամանակահատվածում: | ||
Ուշադրություն` Վարկի տոկոսագումարները հաշվարկվում են անվանական տոկոuադրույքի հիման վրա: Իսկ տարեկան փաստացի տոկոսադրույքը ցույց է տալիս, թե որքան կարժենա վարկը ձեզ համար տոկոսագումարները և այլ վճարները սահմանված ժամկետներում և չափերով կատարելու դեպքում: Տարեկան փաստացի տոկոսադրույքի հաշվարկման կարգը կարող եք գտնել այստեղ: Ուշադրություն` Արտարժույթով վարկերի դեպքում փոխարժեքի փոփոխությունը կարող է ազդել վարկի մարումների վրա: Ուշադրություն` Դուք իրավունք ունեք հաղորդակցվել ֆինանսական կազմակերպության հետ Ձեր նախընտրած եղանակով՝ փոստային կապի միջոցով կամ էլեկտրոնային եղանակով: էլեկտրոնային եղանակով տեղեկատվության ստացումը ամենահարմարավետն է: Այն հասանելի է 24/7 ռեժիմով, զերծ է թղթային տեղեկատվության կորստի ռիսկերից և ապահովում է գաղտնիություն: Ուշադրություն` Հարգելի հաճախորդ` Վարկային հայտի վերաբերյալ դրական որոշում կայացնելուց հետո նախքան վարկային պայմանագրի կնքումը համաձայն ՀՀ ԿԲ խորհրդի 2009թ. հուլիսի 28-ի թիվ 229-Ն որոշմամբ հաստատված «Ֆինանսական կազմակերպությունների գործարար վարվելակերպի կանոնները» կանոնակարգ 8/05-ի» Բանկը Ձեզ տրամադրում է Անհատական թերթիկ, որում կներկայացվեն Ձեզ տրամադրվելիք վարկի անհատական պայմանները: ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ` Բանկը` «Փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված Հաճախորդի պատշաճ ուսումնասիրության նպատակով, կարող է Հաճախորդից «Ճանաչիր քո հաճախորդին» («Know your customer») սկզբունքի հիման վրա պահանջել լրացուցիչ փաստաթղթեր կամ այլ տեղեկություններ, ինչպես նաև բանավոր հաղորդակցման ընթացքում լրացուցիչ հարցեր տալ Հաճախորդին: ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ` Օտարերկրյա հաշիվների հարկային համապատասխանության ակտի (Foreign Account Tax Compliance Act (FATCA))» հիման վրա ԱՄՆ-ի հետ կնքած համաձայնագրի համաձայն Բանկը Ձեր՝ ԱՄՆ հարկատու հանդիսանալու հանգամանքը պարզելու համար կարող է իրականացնել լրացուցիչ տեղեկատվության հավաքագրում: Զգուշացում՝ Պարտավորությունների չկատարման դեպքում գրավը պարտավորությունները ծածկելու համար բավարար չլինելու դեպքում պարտավորությունը կարող է մարվել վարկառուի այլ գույքի հաշվին: | ||

1.1 | Место оформления кредита | Филиал Банка | |
1.2 | Целевое назначение | Потребительский микрокредит под залог золотых изделий физическим лицам-сельскохозяйственникам, являющимся резидентами РА | |
2.1 | Способ погашения | 1. 31% от суммы кредита погашается аннуитетными платежами до предпоследнего погашения, а 69% от суммы кредита плюс проценты, начисленные на остаток основного долга, погашаются в конце срока. 2. Проценты за весь срок выплачиваются при выдаче кредита, а основная сумма кредита – в конце срока. | |
2.2 | Валюта кредита | Доллар США (USD) | |
2.3 | Валюта выплачиваемых процентов за кредит | Драм РА (AMD) или доллар США (USD) | |
2.5 | Номинальная годовая процентная ставка | 1% | |
2.6 | Фактическая годовая процентная ставка | 16.8%-18.7% | |
2.7 | Максимальный срок кредита | 90 дней | |
2.8 | Минимальный срок кредита | 80 дней | |
2.9 | Максимальный лимит на одного заемщика |
* рассчитанный по безналичному курсу купли валюты USD, установленному в Банке на момент оформления кредита. ** LTV - максимальное соотношение кредита к оцененной стоимости залога | |
2.10 | Минимальная сумма кредита | эквивалент 30 000 AMD в USD, рассчитанный по безналичному курсу купли валюты, установленному в Банке на момент оформления кредита | |
2.11 | Досрочное погашение кредита |
2.12 | Единовременная комиссия за выдачу кредита | 3.5% от суммы кредита | |
2.13 | Ежемесячная комиссия за обслуживание ссудного счета (обязательная) | Kомиссия не предусмотрена | |
2.14 | Ежемесячная комиссия за дополнительное* обслуживание ссудного счета (добровольная) | К ежемесячной комиссии за обслуживание ссудного счета (обязательной) прибавляется также: 0.15% от выданной суммы кредита, но не более 3,000 AMD | |
2.15 | Максимальное соотношение кредита к оцененной стоимости залога | 100-150%. В случае обслуживания кредита "Золото+10% сельскохозяйственникам"/"Золото+30% сельскохозяйственникам" в ЗАО “Банк ВТБ (Армения)” не менее 4-х месяцев, по которому число дней просроченной задолженности за последние 12 месяцев не превышает 15 дней, кредит может быть пролонгирован (в том числе без удлинения срока кредита) соответственно с LTV=120% (в случае "Золото+10% сельскохозяйственникам")/140% (в случае "Золото+30% сельскохозяйственникам"). | |
2.16 | Срок утверждения кредита | В течение считанных минут | |
2.17 | Срок предоставления кредита | До 1-го рабочего часа (в зависимости от количества закладываемых золотых изделий) | |
2.18 | Срок действия решения по кредитной заявке | 20 календарных дней с момента принятия решения по кредитной заявке | |
3.2 | Минимальные требования к клиентам, желающим изменить сумму/срок действующего кредита (с возможной корректировкой в сторону уменьшения или увеличения суммы кредита в зависимости от оценочной стоимости залога на дату сделки) | 1. На момент пролонгации кредита (изменения суммы/срока действующего кредита) данный кредит не должен быть просрочен, однако в случае погашения всех просроченных задолженностей по данному кредиту исключительно засчет собственных средств клиента пролонгацию в АБС будет возможно осуществить. 3. На момент пролонгации кредита (изменения суммы/срока действующего кредита) по условиям продукта с LTV>100% промежуток времени до истечения срока окончания действующего кредита не должен превышать 1 календарный месяц. | |
3.3 | Требования к кредитной истории заемщика | Положительная кредитная история, удовлетворяющая соответствующим требованиям Банка | |
2. Номер общественных услуг (социальная карта) / Справка о неполучении номера общественных услуг. | |
3.5 | Требования к возрасту заемщика | В случае кредитов с LTV>100% возраст заемщика на момент погашения кредита не должен превышать 70 лет. | |
3.6 | Требования к занятости заемщика | В случае “Золото+50% сельскохозяйственникам” - сотрудники зарплатных проектов Банка (компаний, прошедших аккредитацию), удовлетворяющие минимальным требованиям Банка | |
4 | Другие условия | ||
4.1 | Пеня при неисполнении обязательств заемщиком (за каждый просроченный календарный день) | 0,09% от просроченной суммы кредита и от просроченной суммы процентов | |
5.1 | Обеспечение | В качестве залога принимаются золотые изделия. При оценке стоимости обеспечения не учитываются художественная ценность, драгоценные и полудрагоценные и прочие камни, оценивается исключительно золото. Если изделие представляет из себя неоднородный сплав разных проб или металлов, оно не принимается к оценке. | |
5.2 | Оценка стоимости залога | Для получения информации о стоимости оценки залога золотых изделий необходимо обратиться в любой филиал Банка. Стоимость оценки 1г. золота различных проб представлен на интeрнет сайте Банка. | |
5.3 | Комиссия за хранение залога при погашении кредита без освобождения залога | В случае погашения кредита без освобождения залога, когда залог остается в Банке, он оформляется как принятая на сохранность ценность и начиная с 16-го рабочего дня после погашения кредита с клиента взимается комиссия за хранение ценностей в размере 0,01% от оцененной стоимости залога за каждый календарный день.* | |
* Дополнительное обслуживание ссудного счета включает следующие услуги: - Предоставление информации о кредитной истории Клиента (на основе ответа АКРА) в специальном обобщенном формате. - Страхование от несчастных случаев на сумму остатка кредита в период дополнительного обслуживания ссудного счета. | |||
Внимание! Проценты по кредитам рассчитываются на основе номинальной процентной ставки. А фактическая годовая ставка показывает, сколько будет стоить Вам кредит при уплате процентов и других платежей в установленных размерах и в установленные сроки. Порядок расчета фактической годовой процентной ставки можете найти здесь. Внимание! В случае кредитов в иностранной валюте изменения курсов могут повлиять на погашения кредита. Внимание! Вы имеете право на коммуникацию с финансовой организацией с помощью выбранного Вами способа – посредством почтовой связи или электронным способом. Получение информации электронным способом самый удобный метод. Он доступен в режиме 24/7, не содержит риск потери бумажной информации и обеспечивает конфиденциальность. Внимание! Уважаемый Клиент, после принятия положительного решения по кредитной заявке и до подписания кредитного договора, в соответствии с Регламентом 8/05 “О правилах делового поведения финансовых организаций”, утвержденного 28-го июля 2009г. решением совета ЦБ РА номер 229-Н, Банк Вам предоставляет Индивидуальный листок, где будут представлены индивидуальные условия предоставляемого Вам кредита. Внимание! С целью проведения надлежащего изучения Клиента на основании Закона РА “О противодействии легализации преступных доходов и финансированию терроризма” Банк по принципу “Знай своего Клиента” (“Know your customer”) может потребовать от Клиента предоставить дополнительные документы или другую информацию, а также во время устного общения задать дополнительные вопросы Клиенту. Внимание! На основании закона “О соблюдении налогового законодательства на иностранных счетах (Foreign Account Tax Compliance Act (FATCA))” и согласно соглашению, подписанному с США, Банк с целью выявления факта налогоплательщика США может запросить дополнительную информацию с Клиента. Предупреждение! В случае неисполнения обязательств и недостаточности залога обязательство может быть погашено за счет другого имущества заемщика. | |||