Որոշման կայացման ժամկետ
Նպատակային նշանակություն | "Վերածնունդ" երիտասարդական ավանում ք. Երևան Մոնթե Մելքոնյան 44 նախնական հասցեով (շենքեր 1-7) ավտոկայանատեղի ձեռքբերման նպատակով վարկ |
Վարկի ձևակերպման վայր | Ձեռքբերվող անշարժ գույքի գտնվելու բնակավայրի (մարզի) (կամ բնակավայրի մոտ գտնվող մասնաճյուղ) և/կամ հաճախորդի փաստացի հասցեով ցանկացած մասնաճյուղ: Մասնաճյուղի բացակայության դեպքում՝ մոտակա մասնաճյուղ հաճախորդի հայեցողությամբ: |
Վարկի անվանական տարեկան տոկոսադրույք | 13.5.% |
Վարկի փաստացի տարեկան տոկոսադրույք | 14.4% |
Վարկ/գրավ առավելագույն հարաբերակցություն | 80% |
Նվազագույն կանխավճար | 20% |
Առավելագույն ժամկետ | 10 տարի |
Նվազագույն ժամկետ | 3 տարի |
Մարման եղանակ | Ըստ հաճախորդի ընտրության` անուիտետային վճարումներ, կամ վարկի գումարի հավասարաչափ մարում գումարած վարկի մնացորդի վրա հաշվարկված տոկոսները (զսպանակաձև մարում) |
Վարկի առավելագույն գումար | 6,500,000 ՀՀ դրամ |
Վարկի տրամադրման եղանակ | Միանվագ |
Վարկի որոշման կայացման և հաճախորդին տեղեկացման առավելագույն ժամկետ | 1.5 (մեկ ու կես) աշխատանքային օր |
Վարկառուին վարկի տրամադրման ժամկետ | Համապատասխան պայմանագրերը նոտարական կարգով կնքելուց և պետական լիազոր մարմիններում համապատասխան ձևակերպումներ իրականացնելուց հետո |
Ամենամսյա միջնորդավճար վարկային հաշվի սպասարկման համար | Նախատեսված չէ |
Հայտի դիտարկման միանվագ միջնորդավճար | Նախատեսված չէ |
Վարկի տրամադրման միանվագ միջնորդավճար | Նախատեսված չէ |
Գրավից ազատում(պարտադիր) | 2000 ՀՀ դրամ |
Անշարժ գույքի սահմանափակումների մասին միասնական տեղեկանքի ստացման միջնորդավճար (ըստ հաճախորդի ցանկության) | Համաձայն Բանկի սակագների |
Գրավի գրանցում | |
Սեփականության իրավունքի գրանցում | |
Նոտարական ծառայության դիմաց միջնորդավճար | 10 000-25 000 ՀՀ դրամ |
Տրամադրված վարկերի ապահովածություն հանդիսացող գրավադրված գույքը (շարժական/անշարժ) վաճառելու համաձայնություն կամ արդեն իսկ այլ վարկային կազմակերպության/բանկի գրավով ծանրաբեռնված գույքի գրավադրմամբ նոր վարկի տրամադրման/ձևակերպման թուլտվություն | 50,000 ՀՀ դրամ |
Հաճախորդի պահանջով այլ ապահովածության միջոցով անշարժ գույքի փոխարինում, որը հանդիսանում է վարկային պարտավորության ապահովածություն | 30,000 ՀՀ դրամ |
Վարկային պայմանագրի գործողության ընթացքում Հաճախորդի պահանջով ցանկացած գրավի մասնակի ազատում, որը հանդիսանում է պայմանագրի ապահովածություն | 20,000 ՀՀ դրամ |
Հաճախորդի պահանջով գրավատուի, վարկային պարտավորության մասով ապահովություն հանդիսացող անշարժ գույքի փոխարինում/ավելացում | 20, 000 ՀՀ դրամ |
Վարկառուի/համավարկառուի փոփոխություն, համավարկառուի բացառում | 30,000 ՀՀ դրամ |
Բանկային հաշիվների բացում /վարում/ | Համաձայն Բանկի սակագների |
Վարկառուի կողմից պարտավորությունների չկատարման դեպքում | Տույժ ժամկետանց վարկի և ժամկետանց տոկոսային գումարի նկատմամբ` 0․13%-ի յուրաքանչյուր ժամկետանց օրացուցային օրվա համար |
Գումարի կանխիկացում | Համաձայն հաշվի սպասարկման սակագների |
Վարկային հաշվի գծով քաղվածքի տեղեկանքի տրամադրում | "ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ" ՓԲԸ գործող "Բանկային հաշիվների բացման և սպասարկման պայմանների և սակագների համաձայն |
Ապահովագրություն | Չի իրականացվում |
”ՎՏԲ - Հայաստան Բանկ” ՓԲԸ կողմից ֆիզիկական անձանց տրամադրվող վարկերի տեղեկատվական ամփոփագրեր
Կարգավիճակ | 1. ՀՀ ռեզիդենտ, որն ունի անձը հաստատող փաստաթղթում նշված մշտական գրանցում կամ փաստացի բնակության վայր 2. ԼՂՀ քաղաքացի, ում եկամուտները ձևավորվում են ՀՀ տարածքում |
Համավարկառու | Ֆիզիկական անձ` վարկառուի ամուսին (կին), կամ ծնողներ, չափահաս երեխաներ, եղբայրներ, քույրեր, եղբայրների/քույրերի կանայք/ամուսիններ, ամուսնու/կնոջ ծնողներ, ամուսնու/կնոջ քույրեր/եղբայրներ, վարկառուի հետ ապրող այլ բարեկամներ: Համավարկառուների քանակը չպետք է գերազանցի 2: Թույլատրվում է զրոյական համավարկառուի ներկայացումը( ում մասով վճարունակության վերլուծություն չի կատարվում, սակայն համավարկառուն կրում է համապարտ պատասխանատվություն վարկառուի հետ վարկային պարտավորությունների մարման համար): Զրոյական համավարկառուն պետք է բավարարի միայն վարկային պատմության նկատմամբ Բանկի պահանջներին: |
Վարկային պատմությանը ներկայացվող պահանջներ | Բանկի ներքին իրավական փաստաթղթերի համաձայն: |
Աշխատանքային փորձ | Անընդմեջ ստաժ աշխատանքի վերջին վայրում վերջին 4 ամսվա ընթացքում: 2. 1 (մեկ) տարուց ոչ պակաս ընդհանուր աշխատանքային ստաժ: Աշխատանքային փորձ չի պահանջվում միայն ՛՛1000+՛՛ ֆոնդի հատուցումների գումարներից եկամուտների հիման վրա հայտերի դեպքում: |
Տարիք | Վարկառուի տարիքը` վարկ ստանալու պահին պետք է լինի 21 տարեկանից ոչ պակաս, իսկ վարկը մարելու պահին չպետք է գերազանցի 65 տարեկանը: |
Գրավի առարկա | Ձեռք բերվող ավտոկայանատեղի |
Վարկի ապահովություն | 1.Վարկի տրամադրման ժամանակ վարկը ապահովված է կառուցվող անշարժ գույքով (ավտոկայանատեղի ձեռք բերման իրավունքով): 2. Կառուցապատումը ավարտելուց հետո վարկի ապահովություն է դառնում 100% ավարտվածությամբ ձեռքբերվող անշարժ գույքը: |
Գույքի գտնվելու վայրը | ՀՀ |
Անշարժ գույքի շուկայական արժեքի գնահատում | Հիմք է ընդունվում «ԵՊՀ շրջանավարտների միավորում» ՀԿ-ի կողմից տրամադրված տեղեկանքում նշված անշարժ գույքի գինը: |
Վարկային ծառայությունից օգտվելու համար հաճախորդը պետք է Բանկում ունենա բանկային հաշիվ:
Տոկոսագումարի հաշվարկը կատարվում է վարկի նվազող մնացորդի նկատմամբ օրական կտրվածքով և ենթակա է վճարման ամսական պարբերականությամբ:
Տոկոսադրույքի հաշվարկման ներկայացուցչական օրինակ`
- Վարկի սկզբնական գումար` 10,000,000 ՀՀ դրամ
- Վարկի տարեկան տոկոսադրույք` 7.5%
- Վարկի մասով հաշվեգրվող օրական տոկոսագումարը կկազմի՝ 10,000,000*7.5/100/365=2,055 ՀՀ դրամ
- Հերթական մարումից հետո վարկի մայր գումարի մնացորդ` 9,900,000 ՀՀ դրամ
- Հերթական մարումից հետո վարկի մասով հաշվեգրվող օրական տոկոսագումարը կկազմի` 9,900,000*7.5/100/365=2,034 ՀՀ դրամ
- ՀՀ ԿԲ Վարկային ռեգիստր և/կամ ՙԱՔՌԱ՚ վարկային բյուրո հարցման արդյունքում պարզվել է, որ Հաճախորդը (առկայության դեպքում նաև համավարկառուները/ երաշխավորները) ունի բացասական վարկային պատմություն:
Ուշադրություն` վարկի տոկոսագումարները հաշվարկվում են անվանական տոկոաադրույքի հիման վրա: Իսկ տարեկան փաստացի տոկոսադրույքը ցույց է տալիս, թե որքան կարժենա վարկը ձեզ համար տոկոսագումարները և այլ վճարները սահմանված ժամկետներում և չափերով կատարելու դեպքում: Տարեկան փաստացի տոկոսադրույքի հաշվարկման կարգը կարող եք գտնել այստեղ:
Ուշադրություն՝ Դուք իրավունք ունեք հաղորդակցվել ֆինանսական կազմակերպության հետ Ձեր նախընտրած եղանակով՝ փոստային կապի միջոցով կամ էլեկտրոնային եղանակով: էլեկտրոնային եղանակով տեղեկատվության ստացումը ամենահարմարավետն է: Այն հասանելի է 24/7 ռեժիմով, զերծ է թղթային տեղեկատվության կորստի ռիսկերից եվ ապահովում է գաղտնիություն:
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ` «Օտարերկրյա հաշիվների հարկային համապատասխանության (Foreign Account Tax Compliance Act (FATCA))» օրենքի հիման վրա և ԱՄՆ-ի հետ կնքած համաձայնագրի համաձայն Բանկը Ձեր՝ ԱՄՆ հարկատու հանդիսանալու հանգամանքը պարզելու համար կարող է իրականացնել լրացուցիչ տեղեկատվության հավաքագրում:
Զգուշացում՝ Ձեր գույքը (տունը, մեքենան կամ այլ) կարող է առգրավվել, եթե դուք ժամանակին չկատարեք Ձեր տոկոսագումարների և վարկի գումարի մարումները:

Целевое назначение | Кредит с целью приобретения автостоянки в строящемся молодежном квартале “Возрождение” (здания 1-7) по предварительному адресу: г. Ереван, ул. Монте Мелконяна 44 |
Место оформления кредита | Любой филиал населенного пункта (марза) (или же филиал ближайшего региона к населенному пункту) по месту приобретаемой недвижимости и/или по месту фактического адреса проживания клиента. В случае отсутствия филиала - ближайший филиал по выбору клиента. |
Годовая номинальная процентная ставка* | 13.5.% |
Годовая фактическая процентная ставка | 14.4% |
Максимальное соотношение кредит/ залог | 80% |
Минимальная предоплата | 20% |
Максимальный срок кредита | 10 лет |
Минимальный срок кредита | 3 года |
Способ погашения | По выбору клиента: аннуитетные платежи либо пружинистые платежи (равномерные погашения суммы кредита плюс начисленных на остаток кредита процентов) |
Максимальная сумма кредита | 6,500,000 драмов РА |
Минимальная сумма кредита | 1,000,000 драмов РА |
Способ предоставления кредита | Единовременно |
Ограничение по досрочному погашению кредита | Нет ограничений по досрочному погашению. Заемщик/и имеет/ют право: - в течение 7 рабочих дней, следующих за заключением Договора (время на раздумье), в одностороннем порядке без какой бы то ни было причины расторгнуть кредитный договор. В этом случае Заемщик/и обязан/ы выплатить Банку проценты, рассчитанные по фактической годовой процентной ставке, предусмотренной кредитным договором, за фактическиe дни использования кредита. - погасить кредит до сроков, предусмотренных кредитным договором. В данном случае неустойки по отношению к Заемщику/ам не применяются. При этом:
Максимальный срок принятия решения и информирования клиента | 1.5 рабочих дня |
Срок предоставления кредита заемщику | После заключения соответствующих договоров в нотариальном порядке и осуществления соответствующих оформлений в уполномоченных государственных органах |
Ежемесячная комиссия за обслуживание ссудного счета | Не предусмотрена |
Единовременная комиссия за выдачу кредита | Не предусмотрена |
Освобождение залога (обязательное) | 2,000 драмов РА |
Комиссия за получение единой справки об ограничениях недвижимого имущества | Согласно тарифам Банка |
Регистрация залога | |
Регистрация правa собственности | |
Комиссия за нотариальную услугу | 10,000-25,000 драмов РА |
Согласие на продажу заложенного имущества (движимое/недвижимое), являющейся обеспечением по предоставленным кредитам или согласие на предоставление нового кредита под залог уже обремененного залогом иной кредитной организации/банка имущества | 50,000 драм РА |
По требованию Клиента замена залоговой недвижимости являющейся обеспечением по кредитным обязательствам другим средством обеспечения | 30,000 драм РА |
В течение действия кредитного договора по требованию Клиента частичного освобождение любого из залоговых обеспечений, являющихся обеспечением договора | 20,000 драм РА |
По требованию Клиента замена/добавление залогадателя, недвижимости являющейся обеспечением по кредитным обязательствам | 20, 000 драм РА |
Смена Заемщика/созаемщика, исключение созаемщика | 30,000 Драм РА |
Открытие / ведение банковского счета | Согласно тарифам Банка |
При неисполнении обязательств заемщиком, пеня за каждый просроченный календарный день | 0.13% от просроченной суммы кредита и от просроченной суммы процентов |
Обналичивание кредитных средств | Согласно тарифам обслуживания счета |
Предоставление выписки/справки по кредитному счету | Согласно "Условиям и тарифам открытия и обслуживания банковских счетов физических лиц", действующим в ЗАО "Банк ВТБ (Армения)" |
Страхование | Не осуществляется |
Статус | 1. Резидент РА, который имеет постоянную прописку или фактическое местожительство, указанное в документе, удостоверяющем личность 2. Граждане, прописанные в НКР, получающие доходы в РА. |
Созаемщик | Супруг (супруга) Заемщика, или родители, совершеннолетние дети, братья, сестры, жены/мужья братьев/сестер, родители супруги/ супруга, братья/сестры супруги/супруга, другие родственники, которые живут вместе с Заемщиком Количество Созаемщиков - не более 2. Допускается представление нулевого Созаемщика (по которому анализ платежеспособности не осуществляется, однако который несет с Заемщиком солидарную ответственность за погашение кредитных обязательств). Нулевой созаемщик должен удовлетворять лишь требованиям Банка по кредитной истории. |
Требования к кредитной истории | Согласно внутренним правовым документам Банка. |
Трудовой стаж | 1.Непрерывный стаж на последнем месте работы за последние 4 месяца; 2.Общий трудовой стаж - не менее 1-го года. Трудовой стаж не требуется в случае заявок на основании только доходов от сумм возмещений фонда "1000+". |
Возраст | Возраст заемщика: на момент получения займа не должен быть ниже 21 года; на момент погашения кредита не должен превышать 65 лет. |
Предмет залога | Приобретаемая автостоянка |
Обеспечение кредита | 1. При предоставлении кредита последний обеспечен строящейся недвижимостью (правом приобретения автостоянки). 2. После завершения строительства обеспечением кредита становится приобретаемая недвижимость с процентом завершенности 100%. |
Место нахождения залога | РА |
Оценка рыночной стоимости залога | За основу принимается цена недвижимости согласно справке, предоставленной со стороны ОО “Объединение выпускников ЕГУ”. |
Для того чтобы воспользоваться кредитным продуктом, Клиент должен иметь банковский счет в Банке.
Расчет процентов осуществляется по отношению к сниженному остатку кредита в дневном разрезе и подлежит уплате с ежемесячной периодичностью
Представительский пример расчета процентной ставки:
- Начальная сумма кредита- 10,000,000 драмов РА
- Годовая процентая ставка – 7.5%
- Дневная сумма начисленных процентов по кредиту составит 10,000,000*7.5/100/365=2,055 драмов РА
- Остаток основной суммы кредита после очередного погашения - 9,900,000 драм РА
- Дневная сумма начисленных процентов по кредиту после очередного погашения кредита составит 9,900,000*7.5/100/365=2,034 драмов РА