մինչև 1.5 աշխատանքային օր
Վարկի ձևակերպման վայր | Ձեռքբերվող անշարժ գույքի գտնվելու բնակավայրի (մարզի) (կամ բնակավայրի մոտ գտնվող մասնաճյուղ) և/կամ հաճախորդի փաստացի հասցեով ցանկացած մասնաճյուղ: Մասնաճյուղի բացակայության դեպքում՝ մոտակա մասնաճյուղ հաճախորդի հայեցողությամբ: |
Ձեռք բերվող գույք | Գոյություն ունեցող եւ կառուցման ընթացքում գտնվող բնակելի անշարժ գույք |
Վարկ/Գրավ առավելագույն հարաբերակցություն | 90% |
Նվազագույն կանխավճար | 10% |
Վարկի առավելագույն գումար |
* Փոխարկման փոխարժեքի տատանումից կախված վարկի գումարի առավելագույն արժեքը ՀՀ դրամով ավտոմատ կերպով փոխվում է ՀՀ ԿԲ հաշվարկային փոխարժեքին համապատասխան, առանց Բանկի գլխավոր տնօրեն-Տնօրինության Նախագահի հրամանի կամ Տնօրինության որոշման լրացուցիչ հաստատման: |
Վարկի նվազագույն գումար | 1,000,000 AMD |
Տարեկան անվանական տոկոսադրույք AMD * (ֆիքսված) | 1. 11.1%-12.9% 2. կառուցապատողից բնակարան/բնակելի տուն ձեռքբերելու դեպքում հնարավոր է նաև 11.9%-13.7% |
Տարեկան փաստացի տոկոսադրույք | 12.5%-15% |
Տոկոսագումարի հաշվարկման եւ վճարման կարգը | Տոկոսագումարի հաշվարկը կատարվում է վարկի նվազող մնացորդի նկատմամբ օրական կտրվածքով եւ ենթակա է վճարման ամսական պարբերականությամբ |
Անվանական տոկոսադրույքի փոփոխում | Վարկի ոչ նպատակային օգտագործման փաստի բացահայտման դեպքում Բանկը իրավունք ունի միակողմանիորեն բարձրացնել վարկի տոկոսադրույքը, ինչպես նաեւ կիրառել այլ միջոցներ` համաձայն վարկային պայմանագրի պայմանների: |
Առավելագույն ժամկետ | 30 տարի - AMD |
Նվազագույն ժամկետ | 3 տարի - AMD |
Մարման եղանակ | Ըստ հաճախորդի ընտրության` անուիտետային վճարումներ, կամ վարկի գումարի հավասարաչափ մարում գումարած վարկի մնացորդի վրա հաշվարկված տոկոսները (զսպանակաձեւ մարում) |
Վարկի տրամադրման եղանակ | 1. Միանվագ, անկանխիկ: 2. Կառուցապատողից պատրաստի, սակայն դեռ չվերանորոգված բնակարանի ձեռք բերման դեպքում Հաճախորդի ցանկությամբ վարկը կարող է տրամադրվել 2 մասնաբաժիններով (անկանխիկ) այն դեպքում, եթե կառուղապատողից տեղեկանքում նշված են բնակարանի 2 արժեք՝ առանց վերանորոգման և վերանորոգումով: |
Վարկի վաղաժամկետ մարման արգելք | Վաղաժամկետ մարման մասով սահմանափակումներ չկան: Վարկառուն/ները իրավունք ունի/են՝ - առանց որևէ պատճառաբանության միակողմանիորեն լուծել վարկային պայմանագիրը դրա կնքմանը հաջորդող 7 աշխատանքային օրվա ընթացքում (մտածելու ժամանակ): Այդ դեպքում Վարկառուն/ները պարտավոր է/են վարկի փաստացի օգտագործված օրերի համար վճարել վարկային պայմանագրով նշված փաստացի տոկոսադրույքով հաշվարկված տոկոսագումարները: - վարկային պայմանագրով նախատեսված ժամկետներից շուտ մարել վարկը: Տվյալ դեպքում Վարկառուի/ների նկատմամբ տուժանք չի կիրառվում, ընդ որում`
Վարկի նախնական որոշման կայացման եւ հաճախորդին տեղեկացման առավելագույն ժամկետ | 1.5 աշխատանքային օր |
Երկրորդ փուլով փաստաթղթերի տրամադրման առավելագույն ժամկետ | 20 օրացուցային օր` հայտի գծով նախնական որոշում կայացնելուց հետո |
Վարկի տրամադրման մասին դրական որոշման գործողության առավելագույն ժամկետ | 20 աշխատանքային օր` երկրորդ փուլով դրական որոշում կայացնելուց հետո |
Վարկառուին վարկի տրամադրման ժամկետ | Համապատասխան պայմանագրերը նոտարական կարգով կնքելուց եւ պետական լիազոր մարմիններում համապատասխան ձեւակերպումներ իրականացնելուց հետո |
Ամենամսյա միջնորդավճար վարկային հաշվի սպասարկման համար | Վարկի գումարի 0.06% |
Հայտի դիտարկման միանվագ միջնորդավճար | 1,000 AMD |
Վարկի տրամադրման միանվագ միջնորդավճար | 26,000 AMD |
Գրավից ազատում | 2 000 ՀՀ դրամ |
Անշարժ գույքի սահմանափակումների մասին միասնական տեղեկանքի ստացման միջնորդավճար (ըստ հաճախորդի ցանկության) |
Համաձայն Բանկի սակագների |
Գրավի գրանցում (ըստ հաճախորդի ցանկության) | |
Սեփականության իրավունքի գրանցում (ըստ հաճախորդի ցանկության) | |
Նոտարական ծառայության դիմաց միջնորդավճար | 10 000 - 25 000 ՀՀ դրամ |
Տրամադրված վարկերի ապահովածություն հանդիսացող գրավադրված գույքը (շարժական/անշարժ) վաճառելու համաձայնություն կամ արդեն իսկ այլ վարկային կազմակերպության/բանկի գրավով ծանրաբեռնված գույքի գրավադրմամբ նոր վարկի տրամադրման/ձևակերպման թուլտվություն | 50,000 ՀՀ դրամ |
Հաճախորդի պահանջով այլ ապահովածության միջոցով անշարժ գույքի փոխարինում, որը հանդիսանում է վարկային պարտավորության ապահովածություն | 30,000 ՀՀ դրամ |
Վարկային պայմանագրի գործողության ընթացքում Հաճախորդի պահանջով ցանկացած գրավի մասնակի ազատում, որը հանդիսանում է պայմանագրի ապահովածություն | 20,000 ՀՀ դրամ |
Հաճախորդի պահանջով գրավատուի, վարկային պարտավորության մասով ապահովություն հանդիսացող անշարժ գույքի փոխարինում/ավելացում | 20, 000 ՀՀ դրամ |
Վարկառուի/համավարկառուի փոփոխություն, համավարկառուի բացառում | 30,000 ՀՀ դրամ |
Բանկային հաշիվների բացում/ վարում | Համաձայն Բանկի սակագների |
Վարկառուի կողմից պարտավորությունների | Ժամկետանց վարկի և տոկոսային գումարի նկատմամբ 0,13%-ի չափով յուրաքանչյուր ժամկետանց օրվա համար |
Գումարի կանխիկացում | Համաձայն հաշվի սպասարկման սակագների |
Վարկային հաշվի գծով քաղվածքի/տեղեկանքի տրամադրում | "ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ" ՓԲԸ գործող "Բանկային հաշիվների բացման և սպասարկման պայմանների և սակագների" համաձայն |
| Ապահովագրություն | Ապահովագրումը իրականացվում է մեկ տարի ժամկետով բացառապես Բանկի կողմից հավատարմագրված ընկերություններում: Ամեն հաջորդող տարում վերաապահովագրվում է ևս մեկ տարով: Վերջին տարվա համարապահովագրությունը կատարվում է վարկի մնացած ժամկետի համար: Ապահովագրության համար միջնորդավճար սահմանված չէ: |
| Անձնական ապահովագրություն վարկի ողջ ժամկետի համար | Ապահովագրվում է դժբախտ պատահարի արդյունքում աշխատունակության կորուստը /ապահովագրվում է Վարկառուն/համավարկառուն եւ այն անձինք, որոնք կրում են համապարտ /հաճախորդին հավասար/ պատասխանատվություն բանկի առջեւ վարկի մարման համար/ եկամուտներին համապատասխան / վարկի մնացորդի չափով |
*Հաճախորդի կողմից աշխատավարձ ստանալիս Բանկում գործում են լրացուցիչ արտոնություններ: Բանկից աշխատավարձ չստանալու դեպքում այդ արտոնությունը կարող է չեղյալ համարվել, որի արդյունքում վարկի անվանական տոկոսադրույքը կբարձրանա այդ արտոնության չափով:
Կարգավիճակ | 1. ՀՀ ռեզիդենտ, որն ունի անձը հաստատող փաստաթղթում նշված մշտական գրանցման կամ փաստացի բնակության հասցե |
Համավարկառու | Համավարկառուն ֆիզիկական անձ է, որը հանդիսանում է Վարկառուի կինը/ ամուսինը կամ գտնվում է Վարկառուի հետ ազգակցական կապի մեջ (ծնողներ, չափահաս երեխաներ, եղբայր/ քույր, եղբոր/քրոջ կին/ամուսին, կնոջ/ամուսնու ծնողներ, հորաքույր/մորաքույր, հորեղբայր/մորեղբայր, կամ այլ ազգականներ, որոնք ապրում են Վարկառուի հետ միասին): Համավարկառուների քանակը չպետք է գերազանցի 2: |
Տարիք | Վարկառուի տարիքը վարկը ստանալու պահին պետք է լինի 21 տարեկանից ոչ պակաս, վարկի մարման պահին վարկառուի տարիքը չպետք է գերազանցի թոշակի անցնելու տարիքը |
| Վարկային պատմությանը ներկայացվող պահանջներ | Բանկի ներքին իրավական փաստաթղթերի համաձայն |
| Աշխատանքային փորձ | 1. 4 ամիս չընդհատված աշխատանքային փորձ վերջին աշխատանքային վայրում 2. Ընդհանուր աշխատանքային ստաժ` առնվազն 1 /մեկ/ տարի |
- Վարկավորումը անհնար է, եթե վաճառողը և գնորդը հանդիսանում եմ մեկ ընտանիքի անդամներ:
- Վարկառուն/համավարկառուն պետք է ունենա կայուն եկամուտ:
Գրավի առարկա | Ձեռք բերվող անշարժ գույք |
Գույքի գտնվելու վայրը | ՀՀ |
Անշարժ գույքի շուկայական արժեքի գնահատում | 1) «Վարկի տրամադրման եղանակ» կետի 1-ին ենթակետի դեպքում՝ մինչև 10մլն ՀՀ դրամ (ներառյալ) անշարժ գույքի համար Բանկն իրականացնում է անվճար: 10 մլն ՀՀ դրամից ավելի անշարժ գույքի դեպքում այն իրականացվում է Բանկի կողմից հավատարմագրված անկախ ընկերության կողմից։ 2) «Վարկի տրամադրման եղանակ» կետի 2-րդ ենթակետի դեպքում նախնական շուկայական արժեքը սահմանվում է համաձայն կառուցապատողի կողմից տեղեկանքի,իսկ 2-րդ մասնաբաժնի տրամադրման ժամանակ ՝ անկախ գնահատող ընկերության կողմից: |
Գրավադրվող գույքը գնահատված շուկայական արժեքի չափով |
Տոկոսագումարի հաշվարկը կատարվում է վարկի նվազող մնացորդի նկատմամբ օրական կտրվածքով և ենթակա է վճարման ամսական պարբերականությամբ:
Տոկոսադրույքի հաշվարկման ներկայացուցչական օրինակ`
- Վարկի սկզբնական գումար` 10,000,000 ՀՀ դրամ
- Վարկի տարեկան տոկոսադրույք` 12.9%
- Վարկի մասով հաշվեգրվող օրական տոկոսագումարը կկազմի՝ 10,000,000*12.9/100/365=3,534 ՀՀ դրամ
- Հերթական մարումից հետո վարկի մայր գումարի մնացորդ` 9,900,000 ՀՀ դրամ
- Հերթական մարումից հետո վարկի մասով հաշվեգրվող օրական տոկոսագումարը կկազմի` 9,900,000*12.9/100/365=3,499 ՀՀ դրամ
Ուշադրություն` վարկի տոկոսագումարները հաշվարկվում են անվանական տոկոսադրույքի հիման վրա: Իսկ տարեկան փաստացի տոկոսադրույքը ցույց է տալիս, թե որքան կարժենա վարկը Ձեզ համար տոկոսագումարները և այլ վճարները սահմանված ժամկետներում և չափերով կատարելու դեպքում: Տարեկան փաստացի տոկոսադրույքի հաշվարկման կարգը կարող եք գտնել այստեղ:
Ուշադրություն` Դուք իրավունք ունեք հաղորդակցվել ֆինանսական կազմակերպության հետ Ձեր նախընտրած եղանակով՝ փոստային կապի միջոցով կամ էլեկտրոնային եղանակով: էլեկտրոնային եղանակով տեղեկատվության ստացումը ամենահարմարավետն է: Այն հասանելի է 24/7 ռեժիմով, զերծ է թղթային տեղեկատվության կորստի ռիսկերից եվ ապահովում է գաղտնիություն:
Զգուշացում՝ Ձեր գույքը (տունը, մեքենան կամ այլ) կարող է առգրավվել, եթե Դուք ժամանակին չկատարեք Ձեր տոկոսագումարների եվ վարկի գումարի մարումները:
Օգտվելով տվյալ վարկատեսակից Դուք հնարավորություն եք ստանում վարկին զուգահեռ ձեռք բերել նաև վարկային քարտ (Companion Cards) առանց հավելյալ փաստաթղթեր ներկայացնելու: Պայմանները` այստեղ

Место оформления кредита | Любой филиал населенного пункта (марза) (или же филиал ближайшего региона к населенному пункту) по месту приобретаемой недвижимости и/или по месту фактического адреса проживания клиента. В случае отсутствия филиала - ближайший филиал по выбору клиента. |
Приобретаемое имущество | Существующая и строящаяся жилая недвижимость |
Максимальное значение кредит/залог | 90% |
Минимальная предоплата | 10% |
* В зависимости от колебаний обменного курса значение “Максимальная сумма кредита” в драмах РА автоматически изменяется в соответствии с расчетным курсом ЦБ РА, без дополнительного утверждения приказом Генерального директора-Председателя Директората или решением Директората Банка. |
Минимальная сумма кредита | 1,000,000 AMD |
Годовая номинальная процентная ставка в AMD* (Фиксирована) | 1. 11.1%-12.9% 2. В случае приобретения квартиры/ жилого дома от застройщика возможно также - 11.9%-13.7% |
Годовая фактическая процентная ставка | 12.5%-15% |
Изменение годовой номинальной процентной ставки | В случае выявления факта нецелевого использования кредита Банк вправе единолично повысить процентную ставку по кредиту, а также предпринять другие меры согласно условиям кредитного договора. |
Максимальный срок кредита | 30 лет - AMD |
Минимальный срок кредита | 3 года - AMD |
Способ погашения | по выбору клиента: аннуитетные платежи, либо равномерные погашения суммы кредита плюс начисленных на остаток кредита процентов (пружинистые погашения) |
Способ предоставления кредита | 1. Единовременно, безналично. 2. В случае приобретения готового, но еще не отремонтированного жилья от Застройщика по выбору клиента сумма кредита может быть предоставлена 2-мя траншами (безналично), если в справке от застройщика указаны 2 значения стоимости жилья - без ремонта и с ремонтом. |
Максимальный срок принятия предварительного решения и информирования клиента | 1.5 рабочих дня |
Максимальный срок предоставления документов по второму этапу | 20 календарных дней после принятия предварительного решения по заявке |
Максимальный срок действия положительного решения о предоставлении кредита | 20 рабочих дней после принятия положительного решения по второму этапу |
Срок предоставления кредита заемщику | После заключения соответствующих договоров в нотариальном порядке и осуществления соответствующих оформлений в уполномоченных государственных органах |
Ежемесячная комиссия за обслуживание ссудного счета | 0.06% от суммы кредита В случае варианта 2 приобретения квартиры/ жилого дома от застройщика комиссия не предусмотрена |
Единовременная комиссия за рассмотрение заявки | 1,000 AMD |
Единовременная комиссия за выдачу кредита | 26,000 AMD |
Освобождение залога (обязательное) | 2,000 драмов РА |
Комиссия за получение единой справки об ограничениях недвижимого имущества | Согласно тарифам Банка |
Регистрация залога | |
Регистрация правa собственности | |
Комиссия за нотариальную услугу | 10,000 – 25,000 драмов РА |
Согласие на продажу заложенного имущества (движимое/недвижимое), являющейся обеспечением по предоставленным кредитам или согласие на предоставление нового кредита под залог уже обремененного залогом иной кредитной организации/банка имущества | 50,000 драм РА |
По требованию Клиента замена залоговой недвижимости являющейся обеспечением по кредитным обязательствам другим средством обеспечения | 30,000 драм РА |
В течение действия кредитного договора по требованию Клиента частичного освобождение любого из залоговых обеспечений, являющихся обеспечением договора | 20,000 драм РА |
По требованию Клиента замена/добавление залогадателя, недвижимости являющейся обеспечением по кредитным обязательствам | 20, 000 драм РА |
Смена Заемщика/созаемщика, исключение созаемщика | 30,000 Драм РА |
Открытие / ведение банковского счета | Согласно тарифам Банка |
Пени при неисполнении обязательств заемщиком | 0.13% от просроченной суммы кредита и просроченной суммы процентов за каждый каледарный день |
Обналичивание кредитных средств | Согласно тарифам обслуживания счета |
Предоставление выписки/справки по кредитному счету | Согласно “Условиям и тарифам открытия и обслуживания банковских счетов физических лиц”, действующим в ЗАО “Банк ВТБ (Армения)” |
| Страхование | Страхование осуществляется со стороны Банка сроком на 1 (один) год, исключительно в аккредитованных Банком компаниях. Каждый последующий год страхование продливается еще на 1 (один) год. Для последнего года страхование производится на оставшийся срок кредита. Комиссия за осуществление страхования не предусмотрена. |
| Личное страхование на весь срок кредита | Страхуется потеря дееспособности в результате несчастного случая/ страхуется заемщик/созаемщик и другие лица, несущие солидарную/ равную с заемщиком ответственность перед Банком за погашение кредита/ в соответствии с доходами/ в размере остатка кредита. |
* При получении со стороны клиента зарплаты в Банке действуют дополнительные льготы.
Статус | 1. Резидент РА, который имеет постоянную прописку или фактическое место жительства, указанное в документе, удостоверяющем личность |
Созаемщик | Физическое лицо- супруг (супруга) Заемщика, или родители, совершеннолетние дети, братья, сестры, жены/мужья братьев/сестер, родители супруги/ супруга, тети, дяди, другие родственники, которые живут вместе с Заемщиком. Количество Созамщиков - не более 2. |
Возраст | Возраст заемщика на момент получения займа не должен быть ниже 21 года, на момент погашения кредита не должен превышать возраста выхода заемщика на пенсию. |
| Требования к кредитной истории | Согласно внутренним правовым документам Банка |
| Трудовой стаж | 1. Непрерывный стаж на последнем месте работы за последние 4 месяца. 2.Общий трудовой стаж не менее 1 (одного) года. |
- Кредитование невозможно, если продавец и покупатель недвижимости являются членами одной семьи.
- Заемщик/созаемщик должен иметь стабильный доход.
Предмет залога | Приобретаемая недвижимость (при строящейся недвижимости возможно требование дополнительного залога) |
Местонахождение залога | РА |
Оценка рыночной стоимости залога | 1) В случае подпункта 1 пункта “Способ предоставления кредита” при недвижимости стоимостью до10 млн AMD (включительно) осуществляется со стороны Банка бесплатно. В случае недвижимости стоимостью более 10 млн AMD осуществляется со стороны независимой компании, аккредитованной Банком. 2) «Способ предоставления кредита» указанных в подпункте 2 подпункта - исходно рыночная стоимость устанавливается согласно справке от застройщика, а далее при выдаче 2-го транша - со стороны независимой оценочной компании. |
| Имущественное страхование на весь срок кредита | В размере оцененной рыночной стоимости закладываемого имущества |
Дополнительные условия
Расчет процентов осуществляется по отношению к сниженному остатку кредита в дневном разрезе и подлежит уплате с ежемесячной периодичностью.
Представительский пример расчета процентной ставки:
- Начальная сумма кредита- 10,000,000 драмов РА
- Годовая процентая ставка – 12.9%
- Дневная сумма начисленных процентов по кредиту составит 10,000,000*12.9/100/365=3,534 драмов РА
- Остаток основной суммы кредита после очередного погашения - 9,900,000 драмов РА
- Дневная сумма начисленных процентов по кредиту после очередного погашения кредита составит 9,900,000*12.9/100/365=3,499 драмов РА
- В течение рассмотрения кредитной заявки обнаружена информация о Клиенте, которая ставит под сомнение информацию, предоставленную Клиентом.
Внимание! Проценты по кредитам рассчитываются на основе номинальной процентной ставки. А фактическая годовая ставка показывает, сколько будет стоить Вам кредит при уплате процентов и других платежей в установленных размерах и в установленные сроки. Порядок расчета фактической годовой процентной ставки можете найти здесь:
Воспользовавшись данным видом кредитования, Вы получаете возможность параллельно кредиту получить кредитную карту (Companion Cards) без предоставления дополнительных документов. Условия - здесь