Վարկի նպատակայնություն | Անձնական/ընտանեկան օգտագործման նպատակով մարդատար ավտոմեքենայի ձեռքբերման համար վարկ (վարկավորվում է նաև ՀՀ ներմուծված ավտոմեքենայի ձեռքբերումը, եթե այն ՀՀ տարածք է ներմուծվել ոչ ավել, քան վարկային հայտ ներկայացնելուց 30 օր առաջ) | |
Վաճառքի ուղի | Հաճախորդի փաստացի բնակության վայրին / աշխատանքին ամենամոտիկ մասնաճյուղը | |
Արժույթ | ՀՀ դրամ | |
Տարեկան անվանական տոկոսադրույք * | ||
12.5%-14.5% | ||
Sարեկան փաստացի տոկոսադրույք | 18.5%-24% | |
Տոկոսագումարի հաշվարկման և վճարման կարգը | Տոկոսագումարի հաշվարկը կատարվում է վարկի նվազող մնացորդի նկատմամբ օրական կտրվածքով և ենթակա է վճարման ամսական պարբերականությամբ | |
| Անվանական տոկոսադրույքի փոփոխում | Ուշադրություն: Որպես տաքսի ավտոմեքենայի օգտագործման բացահայտման դեպքում Բանկն իրավունք ունի կամ պահանջել ամբողջական վաղաժամկետ մարում, կամ Հաճախորդի սեփական հաշվին պետք է իրականացվի ավտոմեքենայի ապահովագրում որպես տաքսի (բարձր սակագներով), կամ դրույքը կբարձացվի մինչև 24% (փաստացի): | |
Մեքենայի խումբ` ըստ արտադրության երկրի | Խումբ 1` Գերմանիայի, Ճապոնիա, ԱՄՆ, Անգլիա, Ֆրանսիա, Չեխիա, Իտալիա երկրների արտադրության մեքենաներ, այդ թվում նաև КIA և HYUNDAI մակնիշի ավտոմեքենաներ Խումբ 2` այլ երկրների արտադրության մեքենաներ | |
Նվազագույն նախնական կանխավճար | Խումբ 1` 20% Խումբ 2` - մինչև 8 տարի (ներառյալ)` 20% - 9-10 տարի (ներառյալ)` 30% | |
Վարկի տրամադրման պահին մեքենայի առավելագույն շահագործման ժամկետ | Մինչև 10 տարի (ներառյալ) | |
Վարկի առավելագույն ժամկետ | 5 տարի | |
Վարկի նվազագույն ժամկետ | 1 տարի | |
Մարման եղանակ | 1. Հավասարաչափ ամսական (անուիտետային) վճարումներ | |
Վարկի առավելագույն գումար կախված տ/մ խմբից | ||
| Վարկի առավելագույն գումար կախված տ/մ խմբից | Խումբ 1` 16,000,000 ՀՀ դրամ Խումբ 2 ` 5,000,000 ՀՀ դրամ | |
Վարկի նվազագույն գումար | 500,000 ՀՀ դրամ | |
Վարկի տրամադրման եղանակ | Միանվագ, անկանխիկ | |
Վարկի վաղաժամկետ մարման արգելք | Վաղաժամկետ մարման մասով սահմանափակումներ չկան: Վարկառուն/ները իրավունք ունի/են՝ - առանց որևէ պատճառաբանության միակողմանիորեն լուծել վարկային պայմանագիրը դրա կնքմանը հաջորդող 7 աշխատանքային օրվա ընթացքում (մտածելու ժամանակ): Այդ դեպքում Վարկառուն/ները պարտավոր է/են վարկի փաստացի օգտագործված օրերի համար վճարել վարկային պայմանագրով նշված փաստացի տոկոսադրույքով հաշվարկված տոկոսագումարները: - վարկային պայմանագրով նախատեսված ժամկետներից շուտ մարել վարկը: Տվյալ դեպքում Վարկառուի/ների նկատմամբ տուժանք չի կիրառվում, ընդ որում`
Վարկի նախնական որոշման կայացման և հաճախորդին տեղեկացման ժամկետ | 2 (երկու) աշխատանքային օր | |
Վարկառուին վարկի տրամադրման ժամկետ | Համապատասխան պայմանագրերը կնքելուց և պետական լիազոր մարմիններում համապատասխան ձևակերպումներ իրականացնելուց հետո | |
Ամենամսյա միջնորդավճար վարկային հաշվի սպասարկման համար | Այն դեպքում, եթե կանխավճարը < 45%, հաճախորդի ընտրությամբ հնարավոր է 2 տարբերակներից մեկը՝ 1) հայտի ձևակերպման պահին գրավի–ավտոմեքենայի շուկայական արժեքի 0.23%, 2) վարկի սկզբնական գումարի 0.23%: Այն դեպքում, եթե կանխավճարը ≥ 45%՝ 0.23% վարկի սկզբնական գումարից: | |
Հայտի դիտարկման միանվագ միջնորդավճար | Չի նախատեսվում | |
Վարկի տրամադրման միանվագ միջնորդավճար | Վարկի գումարի 2%, բայց ոչ ավել, քան 75,000 AMD | |
Գրավից ազատում (պարտադիր) | 1 000 ՀՀդրամ | |
Միջնորդավճար վարկը ձևակերպելու համար (հաճախորդի ցանկության դեպքում) | Սեփականության իրավունքի գրանցման վկայականի ստացում - 6500 ՀՀ դրամ Հաշվառման վկայագրի ստացում (տեխ․ անձնագիր) - 7500 ՀՀ դրամ Պետհամարանիշի ստացում - 13500 ՀՀ դրամ | |
Բանկային հաշիվների բացում/ վարում | ||
Վարկառուի կողմից պարատավորությունների չկատարման դեպքում տույժեր | 0.13% չափով տույժ ժամկետանց վարկի մայր գումարի և տոկոսագումարի նկատմամբ` ամեն ժամկետանց օրվա համար | |
Վարկային միջոցների կանխիկացում | ||
| Վարկային հաշվի գծով քաղվածքի/տեղեկանքի տրամադրում | ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ ՓԲԸ գործող Բանկային հաշիվների բացման և սպասարկման պայմանների և սակագների համաձայն | |
| Հաճախորդի կյանքի ապահովագրություն վարկի ողջ ժամկետի համար | Ապահովագրվում է դժբախտ պատահարի արդյունքում աշխատունակության կորուստը /ապահովագրվում է Վարկառուն/համավարկառուն և այն անձինք, որոնք կրում են համապարտ /հաճախորդին հավասար/ պատասխանատվություն բանկի առջև վարկի մարման համար/ եկամուտներին համապատասխան/ վարկի մնացորդի չափով | |
*Հաճախորդի կողմից աշխատավարձ ստանալիս Բանկում գործում են լրացուցիչ արտոնություններ:
Բանկից աշխատավարձ չստանալու դեպքում այդ արտոնությունը կարող է չեղյալ համարվել, որի արդյունքում վարկի անվանական տոկոսադրույքը կբարձրանա այդ արտոնության չափով:
Գործող պայմաններ՝ 15.04.2021-12.12.2021
Կարգավիճակ | 1. ՀՀ ռեզիդենտ,ով ունի անձը հաստատող փաստաթղթում նշված մշտական գրանցման կամ փաստացի բնակության հասցե 2. ԼՂՀ-ում հաշվառված քաղաքացիներ, որոնք ստանում են եկամուտ ՀՀ-ում |
Վարկային պատմությանը ներկայացվող | Բանկի ներքին իրավական փաստաթղթերի համաձայն |
Աշխատանքային փորձ | 1. Նվազագույնը 4 ամիս չընդհատված աշխատանքային փորձ վերջին աշխատանքային վայրում: Աշխատանքային ստաժը չի պահանջվում միայն «1000+» հիմնադրամի հատուցման գումարներից ստացած եկամուտների հիման վրա հայտերի դեպքում: |
Վճարունակության գնահատում` | Այն դեպքում, երբ հաճախորդը վճարում է 50% կանխավճար, ապա ստուգվում է միայն հաճախորդի աշխատանքի փաստի առկայությունը: |
Գրավիառարկա | Ձեռք բերվող ավտոմեքենա |
Անշարժ գույքի շուկայական արժեքի գնահատում | Գնահատումը իրականացվում է Բանկի կողմից` անվճար |
| Ավտոտրանսպորտային միջոցների ապահովագրություն (ԿԱՍԿՈ) | Իրականացնում է Բանկի կողմից՝ վերջինիս կողմից հավատարմագրված ապահովագրական ընկերություններում 1 (մեկ) տարվա ժամկետով: Ընդ որում՝ 1) վարկային հաշվի սպասարկման ամսական միջնորդավճարը գրավի շուկայական արժեքից սահմանելու դեպքում ապահովագրությունը իրականացնում է ավտոմեքենայի շուկայական արժեքի գումարով: Յուրաքանչյուր հաջորդ տարի ապահովագրության պայմանագիրը երկարացվում է 1 (մեկ) տարով՝ ավտոմեքենայի նախորդ տարվա շուկայական արժեքի գումարով, հանած 10%: 2) վարկային հաշվի սպասարկման ամսական միջնորդավճարը վարկի սկզբնական գումարից սահմանելու դեպքում ապահովագրությունը իրականացնում է վարկի հիմնական գումարով: Յուրաքանչյուր հաջորդ տարի ապահովագրության պայմանագիրը երկարացվում է 1 (մեկ) տարով՝ վարկի գումարի մնացորդի չափով: Ընդ որում՝ ավտոմեքենայի շուկայական արժեքը յուրաքանչյուր տարի նվազեցվում է 10%-ով: Վերջին տարում ապահովագրությունն իրականացվում է մնացած ժամկետի համար: Ապահովագրությունը չի երկարաձգվում, եթե հաճախորդի օբյեկտիվ ռիսկը 5 է: Ապահովագրությունը գործում է ՀՀ, ԼՂՀ և Վրաստանի տարածքում: |
- Վարկային բյուրո հարցման արդյունքում պարզվել է, որ Հաճախորդը (առկայության դեպքում նաև համավարկառուները/ երաշխավորները) ունի բացասական վարկային պատմություն:
Երկրորդային շուկայից ավտովարկավորման համար Վարկառուի/ Համավարկառուի համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի ցանկ
Ուշադրություն` վարկի տոկոսագումարները հաշվարկվում են անվանական տոկոսադրույքի հիման վրա: Իս տարեկան փաստացի տոկոuադրույքը ցույց է տալիսu, թե որքան կարժենա վարկը ձեզ համար տոկոսագումարները և այլ վճարները սահմանված ժամկետներում և չափերով կատարելու դեպքում: Տարեկան փաստացի տոկոսադրույքի հաշվարկման կարգը կարող եք գտնել այստեղ:

Целевое назначение кредита | Кредит для приобретения легкового автомобиля на личное/семейное пользование (кредитуется также приобретение автомобиля, ввезенного в РА не ранее чем за 30 дней до подачи кредитной заявки) | |
Канал продаж | Филиал /ближайший к месту фактического проживания /работы клиента/ | |
Валюта | AMD | |
Годовая номинальная процентная ставка* | 12.5%-14.5% | |
Годовая фактическая процентная ставка | 18.5%-24% | |
Порядок расчета и уплаты процентов | Расчет процентов производится ежедневно на остаток кредита. Начисленные проценты подлежат уплате ежемесячно | |
| Изменение годовой номинальной процентной ставки | Внимание: В случае выявления использования автомобиля в качестве такси Банк имеет право либо потребовать полное досрочное погашение, либо должно быть осуществлено страхование автомобиля как такси за счет Клиента (по высоким тарифам), либо ставка будет поднята до 24% (эффективная). | |
Группы транспортных средств в зависимости от страны-производителя | Группа 1: автомобили производства Германии, Японии, США, Англии, Франции, Чехии, Италия, а также автомобили марки KIA и HYUNDAI | |
Минимальный первоначальный взнос | Группа 1: 20% Группа 2: - до 8 лет (включительно): 20% - от 9 до 10 лет (включительно): 30% | |
Максимальный срок эксплуатации транспортного средства - автомобиля с даты производства автомобиля на момент кредитования | до 10 лет (включительно) | |
Максимальный срок кредита | 5 лет | |
Минимальный срок кредита | 1 год | |
Способ погашения | 1. Равномерные ежемесячные (аннуитетные) платежи | |
Максимальная сумма кредита в зависимости от группы т/с | Группа 1: 16,000,000 AMD | |
Группа 2: 5,000,000 AMD | ||
Минимальная сумма кредита | 500,000 AMD | |
Способ предоставления кредита | Единовременно, в безналичном порядке | |
В случае полного досрочного погашения возврату подлежат заранее совершенные платежи за фактически неиспользованные месяцы/дни. | |
Срок принятия предварительного решения о выдаче кредита и извещения клиента | 2 (два) рабочих дня | |
Срок предоставления кредита заемщику | После заключения соответствующих договоров и осуществления соответствующих оформлений в уполномоченных государственных органах | |
Ежемесячная комиссия за обслуживание ссудного счета | В случае первоначального взноса < 45%, по выбору клиента, возможен 1 из 2-х вариантов: 1) 0.23% от суммы рыночной стоимости залога–автомобиля на момент оформления заявки 2) 0.23% от изначальной суммы кредита. В случае первоначального взноса ≥ 45% - 0.23% от изначальной суммы кредита. | |
Единовременная комиссия за рассмотрение заявки | Не предусматривается | |
Единовременная комиссия за выдачу кредита | 2% от суммы кредита, но не более 75,000 AMD | |
Освобождение залога (обязательное) | 1 000 AMD | |
Комиссия за оформление кредита (при желании клиента) | Регистрация прав собственности – 6500 драм РА Получение сертификата об учете (тех.паспорт) – 7500 драм РА Получение номерного знака - 13.500 драм РА | |
Открытие / ведение текущих счетов | ||
Пеня при неисполнении обязательств заемщиком | Пеня в размере 0.13% от просроченного кредита и суммы процентов за каждый просроченный календарный день | |
Обналичивание кредитных средств | ||
| Предоставление выписки/справки по кредитному счету | Согласно “Условиям и тарифам открытия и обслуживания банковских счетов физических лиц”, действующим в ЗАО “Банк ВТБ (Армения)” | |
| Страхование жизни Клиента на весь срок кредита | Страхуется потеря дееспособности в результате несчастного случая/ страхуется заемщик/созаемщик и другие лица, несущие солидарную/ равную с заемщиком ответственность перед Банком за погашение кредита/ в соответствии с доходами/ в размере остатка кредита. | |
* При получении со стороны клиента зарплаты в Банке действуют льготы.
Статус | 1. Резидент РА, который имеет постоянную прописку или фактическое место жительства, указанное в документе, удостоверяющем личность 2. Граждане, прописанные в НКР, получающие доходы в РА |
Созаемщики (количество не более 2-х) | Физ. лицо (муж, жена, мать, отец, совершеннолетние дети, брат, сестра, мужья/жены сестер/братьев, сестры/братья мужа/жены, родители супруги/супруга, тети, дяди, бабушки, дедушки) |
Трудовой стаж | 1. На последнем рабочем месте - минимум 4 месяца непрерывного стажа. 2. В случае если подтверждается только факт работы, - требование только к постоянному месту работы. В случае если клиент не работает, то должен иметь вторичные доходы. Трудовой стаж не требуется в случае заявок на основании только доходов от сумм возмещений фонда "1000+". |
Требования к платежеспособности | В случае если клиент осуществляет первоначальный взнос в размере 50%, то проверяется только наличие факта работы клиента. |
Заемщик/созаемщик должен иметь стабильный доход.
Предмет | Приобретаемый автомобиль |
Оценка рыночной стоимости залога | Должна быть осуществлена независимым оценщиком, аккредитованным Банком. |
| Страхование автотранспортных средств (КАСКО) | Осуществляется со стороны Банка в сотрудничающих Банком страховых компаниях сроком на 1 (один) год. При этом: 1) в случае установления ежемесячной комиссии за обслуживание ссудного счета от рыночной стоимости залога страхование осуществляется на сумму рыночной стоимости залога-автомобиля. Каждый последующий год страхование продлевается на 1 (один) год на сумму рыночной стоимости автомобиля предыдущего года с вычетом 10%-ов. 2) в случае установления ежемесячной комиссии за обслуживание ссудного счета от изначальной суммы кредита страхование осуществляется на основную сумму кредита. Каждый последующий год страхование продлевается на 1 (один) год на сумму остатка кредита. При этом рыночная стоимость автомобиля ежегодно вычитывается на 10%-ов. Для последнего года страхование осуществляется на оставшийся срок кредита. Страхование не пролонгируется, если объективный риск клиента 5. Страхование действует на территории РА, НКР и Грузии. |
- В результате запроса в Кредитное бюро выяснилось, что Клиент (при наличии - также созаемщики/поручители) имеет отрицательную кредитную историю.
- В течение рассмотрения кредитной заявки обнаружена информация о Клиенте, которая ставит под сомнение информацию, предоставленную Клиентом.
Перечень необходимых документов для заемщика/созаемщика/поручителя по автокредитованию на вторичном рынкеВнимание! Проценты по кредитам рассчитываются на основе номинальной процентной ставки. А фактическая годовая ставка показывает, сколько будет стоить Вам кредит при уплате процентов и других платежей в установленных размерах и в установленные сроки. Порядок расчета фактической годовой процентной ставки можете найти здесь.