| Վարկառու | Համավարկառու/ Երաշխավոր |
2. | Անձը հաստատող փաստաթուղթ - ՀՀ քազաքացիների դեպքում` անձնագիր կամ նույնականացման քարտ, ոչ ՀՀ քաղաքացիների դեպքում` անձը հաստատող փաստաթուղթ* ՀՀ քաղաքացու դեպքում` հանրային ծառայությունների համարանիշ (սոցիալական քարտ) կամ նույնականացման քարտ**, հանրային ծառայությունների համարանիշի (սոցիալական քարտի) կամ նույնականացման քարտի բացակայության դեպքում` հանրային ծառայությունների համարանիշ չստանալու վերաբերյալ տեղեկանք Եթե Վարկառուն ամուսնացած է, նաև կնոջ/ամուսնու փաստաթղթերը: ** Նույնականացման քարտի ներկայացման դեպքում պարտադիր է հանրային ծառայությունների համարանիշի առկայությունը նույնականացման քարտի վրա: | ✓ |
3. | Եկամուտների մասին տեղեկանք հիմնական գործատուից և/կամ այլ եկամուտները հավաստող փաստաթղթեր*** կամ եկամուտները հաստատող փաստաթղթերի պատճեններ****: | ✓ |
4. | Կատարվելիք աշխատանքների նախահաշիվը և ծախսերի արժեքը, որտեղ նշված լինի կատարվելիք աշխատանքների ամբողջական նկարագրությունը, ինչպես նաև սկիզբն ու ավարտը (նախահաշիվը պետք է ստորագրված լինի Վարկառուի կողմից) |
| Եթե հաճախորդի եկամուտները ձևավորվում են ձեռնարկատիրական գործունեությունից |
5. | Հաճախորդի Եկամուտների գնահատման հաշվետվություն`կատարված ՓՄՁ վարկավորման բաժնի մասնագետի կողմից` նշված ԱԱՀ և ստորագրած, ներառյալ լուսանկարները և ներքոնշյալ փաստաթղթերը` | ✓ |
5.1 | Հարկ վճարողի հերթական համարը հաստատող փաստաթուղթ (ՀՎՀՀ-ի պատճեն) | ✓ |
5.2 | Պետական գրանցման վկայագիր | ✓ |
5.3 | Գործունեության տվյալ տեսակով զբաղվելու թույլտվության փաստաթղթերը /եթե օրենսդրության համաձայն տվյալ գործունեության համար անհրաժեշտ է համապատասխան մարմինների կողմից հատուկ թույլտվություն/ | ✓ |
5.4 | Առկայության դեպքում` վերջին 6 ամիսների եկամուտների և ծախսերի հաշվետվություններ (գրառումներ) | ✓ |
5.5 | Հաշվետու տարվա և դրան նախորդող տարվա նույն ժամանակահատվածի հարկային հաշվետվություններ (ՀՀ դրամով հիփոթեքի դեպքում` հարկային կնիքով վավերացված կամ հարկային ծառայության կողմից հաշվետվությունները ստանալու մասին ծանուցումների ներկայացմամբ) | ✓ |
5.6 | Տնօրենի, հիմնադրի և այլ կապված անձանց անձը հաստատող փաստաթղթերի և հանրային ծառայությունների համարանիշի (սոցիալական քարտերի) պատճենները | ✓ |
5.7 | Կանոնադրության պատճեն և ռեեստրից տեղեկանք կանոնադրությունում կատարված վերջին փոփոխության վերաբերյալ | ✓ |
5.8 | Գործունեության վայրի սեփականության վկայական կամ վարձակալության պայմանագիր (առկայության դեպքում) | ✓ |
5.9 | Կազմակերպության տնօրենի և փոխկապակցված անձանց ԱՔՌԱ վարկային պատմության հարցման համաձայնագիր | ✓ |
6. | Անհրաժեշտության դեպքում Բանկի կողմից կարող են պահանջվել այլ փաստաթղեր | ✓ |
* Տվյալ վարկային պրոդուկտի պայմաններով և սակագներով նախատեսված մասնավոր դեպքերում ոչ ՀՀ քաղաքացու կամ ՀՀ-ում գրանցում չունեցող ՀՀ քաղաքացու համար` կացության քարտ կամ ՀՀ Ոստիկանությունից գրանցման մասին տեղեկանք, իսկ դրանց բացակայության դեպքում` աշխատանքային պայմանագիր: Ուժային կառույցների աշխատակիցների դեպքում` հետևյալ փաստաթղթերից մեկը.
*** Տեղեկանք չի պահանջվում Վարկառուից, եթե վերջինս ստանում է աշխատավարձ Բանկի միջոցով (բացառությամբ ՀՀ դրամով հիփոթեքի):
**** Հաճախորդի կողմից եկամուտները հաստատող փաստաթղթի պատճենը տրամադրվում է միայն այն դեպքում, եթե վերջին օրացուցային ամսվա ընթացքում հաճախորդը ձևակերպել է այլ վարկ Բանկում, որի ժամանակ տրամադրվել է եկամուտների վերաբերյալ տեղեկանքի օրիգինալը, ընդ որում փաստաթղթի պատճենի վրա պարտադիր պետք է առկա լինի մասնաճյուղի աշխատակցի կողմից գրառում այն մասին, թե որ վարկային փաթեթում է գտնվում փաստաթղթի օրիգինալը (վարկային պայմանագրի համարի նշումով):

| Заемщик | Созаемщик/ Поручитель |
2. | Документ, удостоверяющий личность – в случае граждан РА паспорт или ID карта, в случае неграждан РА – документ, удостоверяющий личность * Для гражданина РА номер общественных услуг (социальная карта) или ID карта **, при отсутствии номерa общественных услуг (социальной карты) или ID карты справка о неполучении номера общественных услуг В случае если Заемщик/Созаемщик замужем/женат, - также документы мужа/жены. ** В случае предъявления ID карты обязательным условием является наличие на ID карте номера общественных услуг. | ✓ |
3. | Справка о доходах от основного работодателя и/или документы, удостоверяющие иные доходы, *** или копии документов, удостоверяющих доходы **** | ✓ |
4. | Смета выполняемых работ и стоимость расходов, где отмечены целостные описания выполняемый работ, также периоды, включающие начало и окончание работ (смета должна быть подписана Заемщиком) |
| Если доходы клиента образуются от бизнес-деятельности |
5. | Отчет об оценке доходов клиента, произведенный специалистом отдела кредитования КМБ, с указанными ФИО и подписанный, включающий фото и нижеупомянутые документы | ✓ |
5.1 | Документ, удостоверяющий индивидуальный номер налогоплательщика | ✓ |
5.2 | Свидетельство о государственной регистрации (копия ИНН) | ✓ |
5.3 | Документы, позволяющие осуществлять данный тип деятельности /если согласно законодательству для данного типа деятельности необходимо специальное соглашение соответствующих органов/ | ✓ |
5.4 | Отчеты (записи) касательно доходов и расходов за последние 6 месяцев (при наличии) | ✓ |
5.5 | Налоговые отчеты отчетного и предшествующего года за тот же период времени (при ипотеке в AMD заверенные налоговой печатью или же представление заверений о получении отчетов со стороны налоговой службы) | ✓ |
5.6 | Копии документов, удостоверяющих личность, и номеров общественных услуг (социальных карт) директора, учредителей и прочих связанных лиц | ✓ |
5.7 | Копию Устава и справка из реестра о последнем изменении в Уставе | ✓ |
5.8 | Свидетельство собственности места ведения бизнеса либо договор аренды (при наличии) | ✓ |
5.9 | Согласие Директора организации и связанных лиц на запрос из АКРА | ✓ |
6. | В случае необходимости со стороны Банка могут потребоваться иные документы. | ✓ |
* В частных случаях, предусмотренных условиями и тарифами данного кредитного продукта, для негражданина РА или гражданина РА, не имеющего прописку в РА: вид на жительство или справка из Полиции РА о регистрации, а при их отсутствии – трудовой договор. В случае сотрудников силовых структур - один из следующих документов:
*** Справка не требуется от Заемщика, получающего заработную плату в Банке (кроме ипотеки в AMD).
**** Kопия документа, удостоверяющего доходы, предоставляется со стороны клиента только в том случае, если в течение последнего календарного месяца клиент оформил в Банке другой кредит, по которому был предоставлен оригинал справки о доходах, причем на копии документа обязательно должна быть надпись со стороны сотрудника филиала о том, в каком кредитном досье находится оригинал документа (с указанием номера кредитного договора).