Ավտովարկավորման շահավետ պայմաններ Toyota Yerevan-ի հետ
Նպատակային նշանակություն | Վարկ ֆիզիկական անձանց՝ ''Toyota Yerevan'' ավտոսրահից ավտոմեքենաներ ձեռք բերելու նպատակով |
Վաճառքի ուղի | ''Toyota Yerevan'' ավտոսրահ և հաճախորդի փաստացի բնակության վայրին/աշխատանքին ամենամոտ մասնաճյուղը |
Տարեկան անվանական տոկոսադրույք * | 13.4%-14.4% |
Sարեկան փաստացի տոկոսադրույք | 14.8%-19.1% |
Վարկ/գրավ առավելագույն հարաբերակցություն | 96% |
Նվազագույն կանխավճար | 4% |
Առավելագույն ժամկետ | 5 տարի` ժամկետի ավարտին վարկի մնացորդի չափով 2 տարով վարկի երկարաձգման հնարավորության պայմանով (միայն մնացորդային վճարման դեպքում): |
Մարման եղանակ | 1. Հավասարաչափ ամսական (անուիտետային) վճարումներ 2. Մնացորդային վճարում. մայր գումարի 70%/60% մարվում է ամսական անուիտետային ժամանակացույցով մինչև ժամկետի վերջ, մայր գումարի համապատասխանաբար 30%/40% մնում է մարման համար ժամկետի վերջում: |
Վարկի նվազագույն գումար | 1,000,000 |
Վարկի որոշման կայացման և հաճախորդին տեղեկացման ժամկետ | 5 (հինգ) աշխատանքային ժամ |
Ամենամսյա միջնորդավճար վարկային հաշվի սպասարկման համար | Այն դեպքում, եթե կանխավճարը < 45%, հաճախորդի ընտրությամբ հնարավոր է 2 տարբերակներից մեկը՝ 1. հայտի ձևակերպման պահին գրավի–ավտոմեքենայի շուկայական արժեքի 0.125%, 2. 6,000 ՀՀ դրամ: Այն դեպքում, եթե կանխավճարը ≥ 45%՝ 6,000 ՀՀ դրամ: |
Հայտի դիտարկման միանվագ միջնորդավճար | Չի նախատեսվում |
Վարկի տրամադրման միանվագ միջնորդավճար | 15․000 ՀՀ դրամ |
Վարկառուի կողմից պարտավորությունների չկատարման դեպքում տույժեր | 0.09% չափով տույժ ժամկետանց վարկի մայր գումարի և տոկոսագումարի նկատմամբ` ամեն ժամկետանց օրվա համար |
Բանկային հաշիվների բացում/վարում | |
Այլ պայմաններ | Համաձայն Բանկում գործող առաջնային շուկայից ավտովարկավորման պայմանների և սակագների |
* Հաճախորդի կողմից աշխատավարձ ստանալիս Բանկում գործում են լրացուցիչ արտոնություններ:
Բանկից աշխատավարձ չստանալու դեպքում այդ արտոնությունը կարող է չեղյալ համարվել, որի արդյունքում վարկի անվանական տոկոսադրույքը կբարձրանա այդ արտոնության չափով:
Կարգավիճակ | 1. ՀՀ ռեզիդենտ, ով ունի անձը հաստատող փաստաթղթում նշված մշտական գրանցման կամ փաստացի բնակության հասցե 2. ԼՂՀ-ում հաշվառված քաղաքացիներ, որոնք ստանում են եկամուտ ՀՀ-ում |
Զրոյական համավարկառու | Ֆիզիկական անձ-վարկառուի ամուսին, ծնողներ, չափահաս երեխաներ, քույր/եղբայր: Համավարկառու 0 պետք է բավարարի միայն վարկային պատմության նկատմամբ սահմանված պայմաններին: Զրոյական համավարկառուի առկայության դեպքում ՏՄ ՃՈ-ում կարող է գրանցվել զրոյական համավարկառուի անունով: |
Վարկային պատմությանը ներկայացվող | Բանկի ներքին իրավական փաստաթղթերի համաձայն |
Աշխատանքային փորձ | 1. Նվազագույնը 4 ամիս չընդհատված աշխատանքային փորձ վերջին աշխատանքային վայրում: Ստաժը չի պահանջվում միայն «1000+» հիմնադրամի հատուցման գումարներից ստացած եկամուտների հիման վրա հայտերի դեպքում: |
Անշարժ գույքի շուկայական արժեքի | Ավտոսրահի կողմից տրամադրված տեղեկանքում նշված ավտոմեքենայի արժեքի հիման վրա |
Իրականացնում է Բանկի կողմից 1 (մեկ) տարվա ժամկետով՝ 1) վարկային հաշվի սպասարկման ամսական միջնորդավճարը գրավի շուկայական արժեքից սահմանելու դեպքում ապահովագրությունը իրականացնում է գրավի–ավտոմեքենայի շուկայական արժեքի գումարով: Յուրաքանչյուր հաջորդ տարի ապահովագրությունը երկարացվում է 1 (մեկ) տարով՝ ավտոմեքենայի նախորդ տարվա շուկայական արժեքի գումարով, հանած 10%: 2) վարկային հաշվի սպասարկման ամսական միջնորդավճարը ֆիքսված գումարի տեսքով սահմանելու դեպքում ապահովագրությունը իրականացնում է վարկի հիմնական գումարով: Յուրաքանչյուր հաջորդ տարի ապահովագրությունը երկարացվում է 1 (մեկ) տարով վարկի մնացորդի չափով: Ընդ որում ավտոմեքենայի շուկայական արժեքը յուրաքանչյուր տարի նվազեցվում է 10-ով%: Վերջին տարում ապահովագրությունն իրականացվում է մնացած ժամկետի համար: Ապահովագրությունը չի երկարաձգվում, եթե հաճախորդի օբյեկտիվ ռիսկը 5 է: Ապահովագրությունը գործում է ՀՀ, ԼՂՀ և Վրաստանի տարածքում: |
- Վարկային բյուրո հարցման արդյունքում պարզվել է, որ Հաճախորդը (առկայության դեպքում նաև համավարկառուները/ երաշխավորները) ունի բացասական վարկային պատմություն:
- Վճարունակության գնահատման արդյունքում պարզվել է, որ հաճախորդը վարկունակ չէ:
Առաջնային շուկայից ավտովարկի տրամադրման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի ցանկ
Օգտվելով տվյալ վարկատեսակից Դուք հնարավորություն եք ստանում վարկին զուգահեռ ձեռք բերել նաև վարկային քարտ (Companion Cards) առանց հավելյալ փաստաթղթեր ներկայացնելու: Պայմանները` այստեղ
Ուշադրություն` վարկի տոկոաագումարները հաշվարկվում են անվանական տոկոաադրույքի հիման վրա: Իսկ տարեկան փաստացի տոկոսադրույքը ցույց է տալիս թե որքան կարժենա վարկը ձեզ համար տոկոսագումարները և այլ վճարները սահմանված ժամկետներում և չափերով կատարելու դեպքում: Տարեկան փաստացի տոկոսադրույքի հաշվարկման կարգը կարող եք գտնել այստեղ :
Զգուշացում՝ Ձեր կողմից տոկոսագումարների և վարկի գումարի մարումները ժամանակին չվճարելու դեպքոիմ Ձեր մասին տեղեկատվությունը կգրանցվի վարկային ռեգիստրում, որտեղ ձևավորվում է Ձեր վարկային պատմությունը: Դուք իրավունք ունեք վարկային բյուրոյից տարեկան մեկ անգամ անվճար ձեռք բերել Ձեր վարկային պատմությունը: Վատ վարկային պատմությունը կարող Է խոչընդոտել Ձեզ` ապագայում վարկ ստանալու ժամանակ:

Целевое назначение | Кредит физ. лицам на приобретение автомобилей из автосалона “Toyota Yerevan” |
Канал продаж | Автосалон “Toyota Yerevan” и филиал, ближайший к месту фактического проживания/работы клиента |
Годовая номинальная процентная ставка | 13.4%-14.4% |
Годовая фактическая процентная ставка | 14.8%-19.1% |
Изменение годовой номинальной процентной ставки | Внимание: В случае выявления использования автомобиля в качестве такси Банк имеет право либо потребовать полное досрочное погашение, либо должно быть осуществлено страхование автомобиля как такси за счет Клиента (по высоким тарифам), либо ставка будет поднята до 24% (эффективная). |
Минимальный первоначальный взнос | 4% |
Максимальное значение кредит/залог | 96% |
Минимальный срок кредита | 1 лет |
Способ погашения | 1.Равномерные ежемесячные (аннуитетные) платежи |
Максимальная сумма кредита | 28,000,000 |
Минимальная сумма кредита | 1,000,000 |
Срок принятия | 5 (пять) рабочих часов |
Срок предоставления кредита заемщику | После заключения соответствующих договоров |
Ежемесячная комиссия за обслуживание ссудного счета | В случае первоначального взноса < 45%, по выбору клиента, возможен 1 из 2-х вариантов:
В случае первоначального взноса ≥ 45% - 6,000 драмов РА. |
Единовременная комиссия за рассмотрение заявки | Не предусматривается |
Единовременная комиссия за выдачу кредита | 15,000 драмов РА |
Освобождение залога (обязательное) | 1,000 драмов РА |
Пеня при неисполнении обязательств заемщиком | Пеня в размере 0.09% от просроченного кредита и суммы процентов за каждый просроченный календарный день |
Открытие / ведение текущих счетов | |
Обналичивание кредитных средств | |
Предоставление выписки/справки по кредитному счету | Согласно “Условиям и тарифам открытия и обслуживания банковских счетов физических лиц”, действующим в ЗАО “Банк ВТБ (Армения)” |
* При получении со стороны клиента зарплаты в Банке действуют льготы.
Статус | 1. Резидент РА, который имеет постоянную прописку или фактическое местожительство, указанное в документе, удостоверяющем личность 2. Граждане, прописанные в НКР, получающие доходы в РА |
Созаемщик | Физ. лицо - муж, жена, мать, отец, совершеннолетние дети, брат, сестра, мужья/жены сестер/братьев, сестры/братья мужа/жены, родители супруги/супруга, тети, дяди, бабушки, дедушки. Число созаемщиков не должно превышать 2. |
Нулевой созаемщик | Физическое лицо- супруг(а) Заемщика, родители, совершеннолетние дети, братья/сестры. Нулевой созаемщик должен удовлетворить только критериям кредитной истории. В случае наличия нулевого созаемщика ТС в УДП может регистрироваться на имя нулевого созаемщика. |
Трудовой стаж | 1. На последнем рабочем месте - минимум 4 месяца непрерывного стажа. 2. В случае если подтверждается только факт работы, - требование только к постоянному месту работы. В случае если клиент не работает, то должен иметь вторичные доходы. Трудовой стаж не требуется в случае заявок на основании только доходов от сумм возмещений фонда "1000+". |
Для последнего года страхование осуществляется на оставшийся срок кредита. Страхование не пролонгируется, если объективный риск клиента 5. Страхование действует на территории РА, НКР и Грузии. |
1. Клиент не предоставил все документы, необходимые для получения кредита.
2. Клиент не удовлетворяет минимальным требованиям Банка.
3. В результате запроса в Кредитное бюро выяснилось, что Клиент (при наличии - также созаемщики/поручители) имеет отрицательную кредитную историю.
4. При оценке кредитоспособности, выяснилось, что Клиент не кредитоспособен.
5. В течение рассмотрения кредитной заявки обнаружена информация о Клиенте, которая ставит под сомнение информацию, предоставленную Клиентом.
Перечень необходимых документов для заемщика/созаемщика по автокредитованию на первичном рынке
Воспользовавшись данным видом кредитования, Вы получаете возможность параллельно кредиту получить кредитную карту (Companion Cards) без предоставления дополнительных документов. Условия - здесь
Внимание! С целью проведения надлежащего изучения Клиента на основании Закона РА “О противодействии легализации преступных доходов и финансированию терроризма” Банк по принципу “Знай своего Клиента” (“Knowyourcustomer”) может потребовать от Клиента предоставить дополнительные документы или другую информацию, а также во время устного общения задать дополнительные вопросы Клиенту.
Внимание! На основании закона “О соблюдении налогового законодательства на иностранных счетах (ForeignAccountTaxComplianceAct (FATCA))” и согласно соглашению, подписанному с США, Банк с целью выявления факта налогоплательщика США может запросить дополнительную информацию с Клиента.