Ավտովարկավորման շահավետ պայմաններ «Յուքար» ՍՊԸ-ի հետ
Նպատակային նշանակություն | Վարկ ֆիզիկական անձանց՝ «Յուքար» ՍՊԸ ավտոսրահից ավտոմեքենաներ ձեռք բերելու նպատակով |
Վարկի ձևակերպման վայր | |
Հաճախորդի փաստացի բնակության վայրին/աշխատանքին ամենամոտ մասնաճյուղը | |
Տարեկան անվանական տոկոսադրույք* | 13.5% - 14.5% |
Տարեկան փաստացի տոկոսադրույք | 14.9% - 19.2% |
Վարկ/գրավ առավելագույն հարաբերակցություն | 96% |
Նվազագույն կանխավճար | 10% (30% և ավել կանխավճարի դեպքում չի կատարվում հաճախորդի վճարունակության վերլուծություն) |
Առավելագույն ժամկետ | |
5 տարի` ժամկետի ավարտին վարկի մնացորդի չափով 2 տարով վարկի երկարաձգման հնարավորության պայմանով (միայն մնացորդային վճարման դեպքում): | |
Մարման եղանակ | 1. Հավասարաչափ ամսական (անուիտետային) վճարումներ 2. Մնացորդային վճարում. մայր գումարի 70%/60% մարվում է ամսական անուիտետային ժամանակացույցով մինչև ժամկետի վերջ, մայր գումարի համապատասխանաբար 30%/40% մնում է մարման համար ժամկետի վերջում: |
Վարկի նվազագույն գումար | 1,000,000 |
Վարկի վաղաժամկետ մարում |
Վաղաժամկետ մարման մասով սահմանափակումներ չկան:
Վարկառուն/ները իրավունք ունի/են՝
- առանց որևէ պատճառաբանության միակողմանիորեն լուծել վարկային պայմանագիրը դրա կնքմանը հաջորդող 7 աշխատանքային օրվա ընթացքում (մտածելու ժամանակ): Այդ դեպքում Վարկառուն/ները պարտավոր է/են վարկի փաստացի օգտագործված օրերի համար վճարել վարկային պայմանագրով նշված փաստացի տոկոսադրույքով հաշվարկված տոկոսագումարները:
- վարկային պայմանագրով նախատեսված ժամկետներից շուտ մարել վարկը: Տվյալ դեպքում Վարկառուի/ների նկատմամբ տուժանք չի կիրառվում, ընդ որում`
ենթակա են նվազեցման վարկի մնացորդի նկատմամբ հաշվարկվող տոկոսների, միջնորդավճարների և սպասարկման վճարների ծախսը: ենթակա չեն նվազեցման սույն պայմանագրի պայմանների չկատարմա կամ ոչ պատշաճ կատարման համար վճարված տուժանքները, վարկի մարման և/կամ տոկոսների վճարման նպատակով կատարված փոխանցումների համար, ինչպես նաև այդ նպատակով բացված հաշիվների սպասարկման համար վճարված գումարները, նոտարական վավերացման, պետական գրանցման (նշված ծառայությունների առկայության դեպքում) դիմաց կատարված վճարները, հավելյալ՝ սույն վարկի հետ կապ չունեցող, վարկառուի ցանկությամբ ընտրված ապահովագրական ծառայությունների դիմաց կատարված ապահովագրավճարները: Վարկի ամբողջական վաղաժամկետ մարման դեպքում ենթակա են վերադարձման նախապես վճարված, սակայն փաստացի չօգտագործված ամիսների/օրերի համար կատարված վճարները: |
Վարկի որոշման կայացման և հաճախորդին
տեղեկացման ժամկետ | 5 (հինգ) աշխատանքային ժամ |
Ամենամսյա միջնորդավճար վարկային հաշվի
սպասարկման համար | Այն դեպքում, եթե կանխավճարը <45%, հաճախորդի ընտրությամբ հնարավոր է 2 տարբերակներից մեկը՝ 1) հայտի ձևակերպման պահին գրավի-ավտոմեքենայի շուկայական արժեքի 0.125%, 2) վարկի մնացորդի 0.125%: Այն դեպքում, եթե կանխավճարը ≥ 45% վարկի մնացորդի 0.125%: |
Հայտի դիտարկման միանվագ
միջնորդավճար | Չի նախատեսվում |
Վարկի տրամադրման միանվագ
միջնորդավճար | 20.000 ՀՀ դրամ |
Վարկառուի կողմից
պարտավորությունների չկատարման
դեպքում տույժեր | 0.09% չափով տույժ ժամկետանց վարկի մայր գումարի և տոկոսագումարի նկատմամբ` ամեն ժամկետանց օրվա համար |
Բանկային հաշիվների բացում/վարում |
Այլ պայմաններ | Համաձայն Բանկում գործող առաջնային շուկայից ավտովարկավորման պայմանների և սակագների |
Կարգավիճակ | ՀՀ ռեզիդենտ, ով ունի անձը հաստատող փաստաթղթում նշված մշտական գրանցման կամ փաստացի բնակության հասցե |
Զրոյականհամավարկառու | Ֆիզիկական անձ-վարկառուի ամուսին, ծնողներ, չափահաս երեխաներ, քույր/եղբայր:
Համավարկառու 0 պետք է բավարարի միայն վարկային պատմության նկատմամբ սահմանված պայմաններին:
Զրոյական համավարկառուի առկայության դեպքում ՏՄ ՃՈ-ում կարող է գրանցվել զրոյական համավարկառուի անունով: |
Վարկայինպատմությանըներկայացվող պահանջներ | Բանկի ներքին իրավական փաստաթղթերի համաձայն |
Աշխատանքային փորձ | 1. Նվազագույնը 4 ամիս չընդհատված աշխատանքային փորձ վերջին աշխատանքային վայրում: 2. Այն դեպքում, երբ հաստատվում է միայն աշխատանքի փաստը` միայն մշտական աշխատանքային վայրի նկատմամբ պահանջ: Այն դեպքում, եթե հաճախորդը չի աշխատում, ապա նա պետք է ունենա երկրորդային եկամուտներ:
Ստաժը չի պահանջվում միայն «1000+» հիմնադրամի հատուցման գումարներից ստացած եկամուտների հիման վրա հայտերի դեպքում:
Անշարժ գույքի շուկայական արժեքի գնահատում | Ավտոսրահի կողմից տրամադրված տեղեկանքում նշված ավտոմեքենայի արժեքի հիման վրա |
Իրականացնում է Բանկի կողմից 1 (մեկ) տարվա ժամկետով՝
1) վարկային հաշվի սպասարկման ամսական միջնորդավճարը գրավի շուկայական արժեքից սահմանելու դեպքում ապահովագրությունը իրականացնում է գրավի–ավտոմեքենայի շուկայական արժեքի գումարով: Յուրաքանչյուր հաջորդ տարի ապահովագրությունը երկարացվում է 1 (մեկ) տարով՝ ավտոմեքենայի նախորդ տարվա շուկայական արժեքի գումարով, հանած 10%:
2) վարկային հաշվի սպասարկման ամսական միջնորդավճարը ֆիքսված գումարի տեսքով սահմանելու դեպքում ապահովագրությունը իրականացնում է վարկի հիմնական գումարով: Յուրաքանչյուր հաջորդ տարի ապահովագրությունը երկարացվում է 1 (մեկ) տարով վարկի մնացորդի չափով: Ընդ որում ավտոմեքենայի շուկայական արժեքը յուրաքանչյուր տարի նվազեցվում է 10-ով%:
Վերջին տարում ապահովագրությունն իրականացվում է մնացած ժամկետի համար: Ապահովագրությունը չի երկարաձգվում, եթե հաճախորդի օբյեկտիվ ռիսկը 5 է: Ապահովագրությունը գործում է ՀՀ և Վրաստանի տարածքում:
Հաճախորդի վարկային հայտը մերժվում է, եթե` |
Առաջնային շուկայից ավտովարկի տրամադրման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի ցանկ |
Օգտվելով տվյալ վարկատեսակից Դուք հնարավորություն եք ստանում վարկին զուգահեռ ձեռք բերել նաև վարկային քարտ (Companion Cards) առանց հավելյալ փաստաթղթեր ներկայացնելու: Պայմանները` այստեղ |
Ուշադրություն` վարկիտոկոաագումարներըհաշվարկվումենանվանականտոկոաադրույքիհիմանվրա: Իսկտարեկանփաստացիտոկոսադրույքըցույցէտալիսթեորքանկարժենավարկըձեզհամարտոկոսագումարներըևայլվճարներըսահմանվածժամկետներումևչափերովկատարելուդեպքում: Տարեկանփաստացիտոկոսադրույքիհաշվարկմանկարգըկարողեքգտնել այստեղ : |
Ուշադրություն՝ ԴուքիրավունքունեքհաղորդակցվելֆինանսականկազմակերպությանհետՁերնախընտրածեղանակով՝փոստայինկապիմիջոցովկամէլեկտրոնայինեղանակով: էլեկտրոնայինեղանակովտեղեկատվությանստացումըամենահարմարավետնէ: Այնհասանելիէ 24/7 ռեժիմով, զերծէթղթայինտեղեկատվությանկորստիռիսկերիցևապահովումէգաղտնիություն: |
Ուշադրություն` Հարգելիհաճախորդ` ՎարկայինհայտիվերաբերյալդրականորոշումկայացնելուցհետոնախքանվարկայինպայմանագրիկնքումըհամաձայնՀՀԿԲխորհրդի 2009թ. հուլիսի 28-իթիվ 229-Նորոշմամբհաստատված «Ֆինանսականկազմակերպություններիգործարարվարվելակերպիկանոնները» կանոնակարգ 8/05-ի» ԲանկըՁեզտրամադրումէԱնհատականթերթիկ, որումկներկայացվենՁեզտրամադրվելիքվարկիանհատականպայմանները: |
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ` Բանկը` «Փողերիլվացմանևահաբեկչությանֆինանսավորմանդեմպայքարիմասին» ՀՀօրենքովսահմանվածՀաճախորդիպատշաճուսումնասիրությաննպատակով, կարողէՀաճախորդից «Ճանաչիրքոհաճախորդին» («Know your customer») սկզբունքիհիմանվրապահանջելլրացուցիչփաստաթղթերկամայլտեղեկություններ, ինչպեսնաևբանավորհաղորդակցմանընթացքումլրացուցիչհարցերտալՀաճախորդին: |
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ` Օտարերկրյահաշիվներիհարկայինհամապատասխանությանակտի (Foreign Account Tax Compliance Act (FATCA))» հիմանվրաԱՄՆ-իհետկնքածհամաձայնագրիհամաձայնԲանկըՁեր՝ԱՄՆհարկատուհանդիսանալուհանգամանքըպարզելուհամարկարողէիրականացնելլրացուցիչտեղեկատվությանհավաքագրում: |
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ` Վարկային պատմություն և ՍՔՈՐ գնահատական |
Զգուշացում՝ պարտավորություններիչկատարմանդեպքումգրավըպարտավորություններըծածկելուհամարբավարարչլինելուդեպքումպարտավորությունըկարողէմարվելվարկառուիայլգույքիհաշվին: |
Զգուշացում՝ Ձերգույքը (տունը, մեքենանկամայլ) կարողէառգրավվել, եթեԴուքժամանակինչկատարեքՁերտոկոսագումարներիև վարկիգումարիմարումները: |
Զգուշացում՝ Ձերկողմիցտոկոսագումարներիև վարկիգումարիմարումներըժամանակինչվճարելուդեպքոիմՁերմասինտեղեկատվությունըկգրանցվիվարկայինռեգիստրում, որտեղձևավորվումէՁերվարկայինպատմությունը: ԴուքիրավունքունեքվարկայինբյուրոյիցտարեկանմեկանգամանվճարձեռքբերելՁերվարկայինպատմությունը: ՎատվարկայինպատմությունըկարողԷխոչընդոտելՁեզ` ապագայումվարկստանալուժամանակ: |
Գնահատող և ապահովագրական կազմակերպություններ «Ֆինանսներ բոլորի համար» www.fininfo.am ինտերնետային կայքի «ֆինանսական օգնական» համակարգ» |

Канал продаж | Филиал ближайший к месту фактического проживания/работы клиента |
Внимание: В случае выявления использования автомобиля в качестве такси Банк имеет право либо потребовать полное досрочное погашение, либо должно быть осуществлено страхование автомобиля как такси за счет Клиента (по высоким тарифам), либо ставка будет поднята до 24% (эффективная). |
Минимальный первоначальный взнос |
10% предоплата (При предоплате 30% и более анализ платежеспособности клиента не осуществляется) |
Максимальное значение кредит/залог | 96% |
Минимальный срок кредита |
1 лет |
Способ погашения | 1.Равномерные ежемесячные (аннуитетные) платежи 2. Остаточный платеж: 70%/60% основного долга погашается ежемесячно аннуитетным графиком до конца срока, соответственно 30%/40% основного долга остается для погашения в конце срока. |
28,000,000 AMD |
Минимальная сумма кредита |
1,000,000 AMD |
Досрочное погашение кредита |
подлежат снижению проценты, комиссии и платежи за обслуживание, рассчитываемые в отношении остатка кредита; не подлежат снижению неустойки, выплаченные за неисполнение либо ненадлежащее исполнение условий договора, суммы, выплаченные для перечислений, осуществленных с целью погашения и/или выплаты процентов, а также суммы, выплаченные за обслуживание счетов, открытых с этой целью, платежи за нотариальное удостоверение, государственную регистрацию (при наличии указанных услуг), страховые выплаты, совершенные за выбранные по желанию Заемщика страховые услуги, не связанные с настоящим кредитом. В случае полного досрочного погашения возврату подлежат заранее совершенные платежи за фактически неиспользованные месяцы/дни. |
Срок принятия решения о выдаче кредита и извещения клиента |
5 (пять) рабочих часов |
Срок предоставления кредита заемщику |
После заключения соответствующих договоров |
Ежемесячная комиссия за обслуживание ссудного счета |
В случае первоначального взноса < 45%, по выбору клиента, возможен 1 из 2-х вариантов:
1) 0.125% от суммы рыночной стоимости залога – автомобиля на момент оформления заявки, 2) 0.125% от остатка кредита. В случае первоначального взноса ≥ 45% - 0.125% от остатка кредита. |
Единовременная комиссия за рассмотрение заявки |
Не предусматривается |
Единовременная комиссия за выдачу кредита |
20,000 драмов РА
Освобождение залога (обязательное) |
1,000 драмов РА |
Пеня при неисполнении обязательств заемщиком |
Пеня в размере 0.09% от просроченного кредита и суммы процентов за каждый просроченный календарный день |
Открытие / ведение текущих счетов |
Обналичивание кредитных средств |
Предоставление выписки/справки по кредитному счету |
Согласно “Условиям и тарифам открытия и обслуживания банковских счетов физических лиц”, действующим в ЗАО “Банк ВТБ (Армения) |
Статус | Резидент РА, который имеет постоянную прописку или фактическое местожительство, указанное в документе, удостоверяющем личность |
Созаемщик | Физ. лицо - муж, жена, мать, отец, совершеннолетние дети, брат, сестра, мужья/жены сестер/братьев, сестры/братья мужа/жены, родители супруги/супруга, тети, дяди, бабушки, дедушки.
Число созаемщиков не должно превышать 2. |
Нулевой созаемщик | Физическое лицо- супруг(а) Заемщика, родители, совершеннолетние дети, братья/сестры.
Нулевой созаемщик должен удовлетворить только критериям кредитной истории.
В случае наличия нулевого созаемщика ТС в УДП может регистрироваться на имя нулевого созаемщика. |
Трудовой стаж | 1. На последнем рабочем месте - минимум 4 месяца непрерывного стажа.
2. В случае если подтверждается только факт работы, - требование только к постоянному месту работы. В случае если клиент не работает, то должен иметь вторичные доходы.
Трудовой стаж не требуется в случае заявок на основании только доходов от сумм возмещений фонда "1000+". |
в случае установления ежемесячной комиссии за обслуживание ссудного счета от рыночной стоимости залога страхование осуществляется на сумму рыночной стоимости залога-автомобиля. Каждый последующий год страхование продлевается на 1 (один) год на сумму рыночной стоимости автомобиля предыдущего года с вычетом 10%-ов. в случае установления ежемесячной комиссии за обслуживание ссудного счета в виде фиксированной суммы страхование осуществляется на основную сумму кредита. Каждый последующий год страхование продлевается на 1 (один) год на остаток кредита. При этом рыночная стоимости автомобиля ежегодно вычитывается на 10%-ов. Для последнего года страхование осуществляется на оставшийся срок кредита. Страхование не пролонгируется, если объективный риск клиента 5. Страхование действует на территории РА и Грузии. |
Кредитная заявка Клиента отклоняется в случае, если: |
1. Клиент не предоставил все документы, необходимые для получения кредита. 2. Клиент не удовлетворяет минимальным требованиям Банка. 3. В результате запроса в Кредитное бюро выяснилось, что Клиент (при наличии - также созаемщики/поручители) имеет отрицательную кредитную историю. 4. При оценке кредитоспособности, выяснилось, что Клиент не кредитоспособен. 5. В течение рассмотрения кредитной заявки обнаружена информация о Клиенте, которая ставит под сомнение информацию, предоставленную Клиентом.
Перечень необходимых документов для заемщика/созаемщика по автокредитованию на первичном рынке |
Воспользовавшись данным видом кредитования, Вы получаете возможность параллельно кредиту получить кредитную карту (Companion Cards) без предоставления дополнительных документов. Условия - здесь |
Внимание! Проценты по кредитам рассчитываются на основе номинальной процентной ставки. А фактическая годовая ставка показывает, сколько будет стоить Вам кредит при уплате процентов и других платежей в установленных размерах и в установленные сроки. Порядок расчета фактической годовой процентной ставки можете найти здесь. |
Внимание! Вы имеете право на коммуникацию с финансовой организацией с помощью выбранного Вами способа – посредством почтовой связи или электронным способом. Получение информации электронным способом самый удобный метод. Он доступен в режиме 24/7, не содержит риск потери бумажной информации и обеспечивает конфиденциальность. |
Внимание! Уважаемый Клиент, после принятия положительного решения по кредитной заявке и до подписания кредитного договора, в соответствии с Регламентом 8/05 “О правилах делового поведения финансовых организаций”, утвержденного 28-го июля 2009г. решением совета ЦБ РА номер 229-Н, Банк Вам предоставляет Индивидуальный листок, где будут представлены индивидуальные условия предоставляемого Вам кредита. |
Внимание! С целью проведения надлежащего изучения Клиента на основании Закона РА “О противодействии легализации преступных доходов и финансированию терроризма” Банк по принципу “Знай своего Клиента” (“Knowyourcustomer”) может потребовать от Клиента предоставить дополнительные документы или другую информацию, а также во время устного общения задать дополнительные вопросы Клиенту. |
Внимание! На основании закона “О соблюдении налогового законодательства на иностранных счетах (ForeignAccountTaxComplianceAct (FATCA))” и согласно соглашению, подписанному с США, Банк с целью выявления факта налогоплательщика США может запросить дополнительную информацию с Клиента. |
Внимание! Кредитная история и оценка СКОР |
Предупреждение! Ваше имущество может быть конфисковано (дом, автомобиль или иное) в случае несвоевременного погашения процентов и суммы основного долга. |
Предупреждение! В случае несвоевременного погашения процентов и суммы основного долга информация о Вас будет размещена в кредитном регистре, где формируется Ваша кредитная история. Вы вправе раз в год бесплатно приобрести Вашу кредитную историю из кредитного регистра. Плохая кредитная история может препятствовать Вам в будущем при получении кредита. |