Ագրովարկերի տրամադրման պայմաններ և սակագներ | |||||||||
Պրոդուկտի անվանումը | Գյուղատնտեսական հումքի պահեստավորում | Տոհմային ԽԵԿ-ի բուծում | Տոհմային ոչխարների և այծերի բուծում | ||||||
Վարկի գումարը (սահմանվում է փոխկապակցված վարկառուների խմբի համար) | 1 000 000 - 45 000 000 | 1 000 000 - 45 000 000 | 1 000 000 - 45 000 000 | ||||||
Տարեկան տոկոսադրույք[1] |
13.17% | ||||||||
Պետ.համաֆինանսա-վորման չափը գյուղատնտեսական կոոպերատիվների համար |
0% | ||||||||
Փաստացի տոկոսադրույք |
14% | ||||||||
Վարկի գումարից միանվագ միջնորդավճար[2] | 0% | ||||||||
Դրամական միջոցների կանխիկացումից միջնորդավճար[3] | 0% | ||||||||
Վարկի սպասարկման ամսական վճար[4] | 0% | ||||||||
Վարկի ժամկետը | 6-36 ամիս | 6-60 ամիս | 6-48 ամիս | ||||||
Հիմնական պարտքի մարում (անուիտետ վճարումներ, անհատական ժամանակացույց կախված բիզնեսի սեզոնայնությունից) | Թույլ է տրվում մինչև 1 տարի արտոնյալ ժամանակաշրջան | Թույլ է տրվում մինչև 1 տարի արտոնյալ ժամանակաշրջան | Թույլ է տրվում մինչև 1 տարի արտոնյալ ժամանակաշրջան | ||||||
Տոկոսների մարում | Վարկի գծով տոկոսների մարումն իրականացվում է յուրաքանչյուր ամիս | ||||||||
Տույժ վաղաժամկետ մարման համար | 0% | ||||||||
Վարկի տրամադրման եղանակ | անկանխիկ | ||||||||
Վարկի օգտագործման եղանակ | կանխիկ/անկանխիկ | ||||||||
Մորատորիում | Կրկնակի հայտի մորատորիումը՝ 30 օր ագրովարկի մերժման որոշման օրվանից, տարածվում է ընտանիքի մյուս անդամների հայտերի վրա: | ||||||||
Մոնիթորինգ | Մոնիթորինգն անցկացնում են համաձայն ագրովարկերի մոնիթորինգը կանոնակարգող գործող մեթոդաբանության | ||||||||
300. 000 – 1 000 000 Նախատեսված չէ | 1 000 001 -3 000 000 Դիտողական | 3 000 001 - 6 000 000
| 6 000 001 – 45 000 000
2. Դիտողական 3. Ֆինանսական | ||||||
Որոշման գործողության ժամկետը | Վարկի ստացման որոշումը վավերական է 15 օրացուցային օրվա ընթացքում անգրավ վարկերի համար՝ հայտը հաստատելու օրվանից, 30 օրացուցային օրվա ընթացքում գրավով վարկերի համար՝ հայտը հաստատելու օրվանից:
| ||||||||
Պետական ծրագիր | Գյուղատնտեսության աջակցության պետական ծրագրին մասնակցելու համար հայտը պետք է համապատասխանի հետևյալ պայմաններին. Վարկի նպատակը պետք է լինի շրջանառու միջոցների կամ հիմնական միջոցների համալրումը.
Եթե վարկը տրամադրվում է պետության ներքո ծրագիրը, ապա վարկային միջոցների օգտագործման նպատակային մոնիտորինգ պետք է իրականացվի վարկի տրամադրումից հետո 2 ամսվա ընթացքում։ Նպատակային դիտարկումն իրականացվում է էկոնոմիկայի նախարարության հետ կնքված պայմանագրի համաձայն։ Եթե մոնիտորինգի պահանջները տարբերվում են վերը նշվածից, ապա մոնիտորինգը կիրականացվի էկոնոմիկայի նախարարության հետ կնքված պայմանագրի պայմաններին համապատասխան։
Տոկոսների սուբսիդիա, որը կարող է դադարեցվել, եթե՝ • Հայտնաբերվել է վարկի գումարի չարաշահման փաստը. • Վերջին 12 ամիսների ժամկետանց վարկերի առավելագույն չափը 60 օրից ավելի է: • Վարկը դասակարգված է «Ստանդարտ» դասից վեր: • Վարկառուի կողմից խարդախության և/կամ կեղծ/ոչ ճշգրիտ տեղեկատվության տրամադրման հաստատված փաստ: Սուբսիդիայի դադարեցման դեպքում Բանկն իրավունք ունի միակողմանիորեն փոփոխել վարկի տոկոսադրույքը` նույնատիպ ապրանքի համար գործող սակագներին համապատասխան:
Ապահովում | Երաշխավորու-թյուն | Ընտանիքի անդամի կամ երրորդ անձի երաշխավորություն (300.000-1000,000) | Ընտանիքի անդամի կամ երրորդ անձի և մեկ ֆինանսական երաշխավորի երաշխավորություն (1,000,000 - 3000000) | 2 անձանց ֆինանսական երաշխավորություն (3,000,000-6,000,000)
| Հոգեբանական կամ ֆինանսական երաշխավորի մեկ երաշխավորություն (6,000,000 ավել) | ||||
Գրավ | Առանց գրավի (300,000 - 6,000,000) | ՎՏԲ-Հայաստան բանկում գրավադրված/տեղաբաշխված անշարժ գույքի/ավանդի գրավային արժեքի/ ՎՏԲ-Հայաստան բանկի մուրհակների/պետական հիմնադրամների երաշխիքների ցանկացած բաժնային համակցությամբ (6 մլն.ավել ) 100% աստիճան ապահովվածություն
| |||||||
ՌՄ որոշմամբ կարող է իրականացվել երաշխավորի փոխարինում կամ լրացուցիչ երաշխավորի ներգրավում | |||||||||
Ապահովվածության աստիճան (բացառությամբ մինչև 6 մլն.դրամի անգրավ վարկերի)
Գրավի գնահատում | Գրավի գնահատումն իրականցվում է համաձայն Բանկի կոշտ գրավի գնահատման մեթոդաբանության | ||||||||
Ընթացիկ հաշիվների բացում/վարում | Բանկի սակագների համաձայն | ||||||||
Տույժ կիրառվող ժամկետանց հիմնական պարտքի նկատմամբ | 0.13% օրական | ||||||||
Տույժ կիրառվող ժամկետանց տոկոսագումարի նկատմամբ | 0.13% օրական | ||||||||
Պահանջներ ֆինանսական ցուցանիշների նկատմամբ |
Կբավ՝ կապիտալի բավարարություն, Պընթ՝ հաճախորդի ընթացիկ ընդհանուր պարտքը, եթե գումարը տրամադրվե է վերիֆինանսավորման նպատակով, ապա պետք է նվազեցնել վերաֆինանսավորման գումարի չափով, Պնոր՝ հաճախորդի դիտարկվող վարկը, Կսեփ՝ հաճախորդի սեփական կապիտալը:
∑(վճարումներ նոր վարկի գծով, ներառյալ տրված ժամանակահատվածի տոկոսները) 2) PTI =≤0,6
∑ (զուտ եկամուտներ վարկավորման ժամանակահատվածի համար)
Զուտ եկամուտները ժամանակահատվածի համար= դրամական միջոցների ներհոսքը գյուղատնտեսություն տրված ժամանակահատվածում + եկամուտը տան տնտեսությունից տրված ժամանակահատվածում - դրամական միջոցների արտահոսքը գյուղատնտեսություն տրված ժամանակահատվածում - տան տնտեսության ծախսերը տրված ժամանակահատվածում - վճարումները գործող վարկերով (հիմնական պարտք + տոկոսներ), ծախսեր կատարված փաստաթղթային գործառնություններով: | ||||||||
Տուգանք գումարի ոչ նպատակային օգտագործման դիմաց | Ֆիզ անձանց համար 0%, ԱՁ-ների, իրավ.անձանց համար ոչ նպատակային գումարի 5% -ի չափով | ||||||||
Վերակառուցում, համաձայն վարկերի վերակառուցման ուղեցույցի | |||||||||
| |||||||||
2 Պետական ծրագրերի դեպքում տոկոսները սուբսիդավորվում են ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության կողմից:
Տոկոսագումարները սուբսիդավորվում են հետևյալ ձևով՝ սահմանամերձ բնակչության համար տարեկան տոկոսադրույքը տնտեսական սուբյեկտների համար կազմում է 0%, գյուղատնտեսական կոոպերատիվների համար 3%, իսկ մյուս տնտեսական սուբյեկտների համար- 5%. (Գյուղատնտեսությանը տրամադրվող վարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորման ծրագիր).
Սահմանամերձ համայնքների կամ կոոպերատիվների համար, որոնք իրականացնում են գյուղատնտեսության ոլորտում գործունեություն, վարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորումը կիրականացվի հետևյալ չափով՝ տնտեսական սուբյեկտների համար կազմում է 0%, Հանրապետության մնացած համայնքների համար վարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորումը կիրականացվի հետևյալ ձևով,տնտեսական սուբյեկտներին 2% Հայաստանում Տոհմային ԽԵԿ-ի ձեռք բերման և բուծման համար, ներմուծվող խոշոր եղջերավոր անասունների ձեռքբերման համար՝ 3%-ով (Անասնաբուծական խոշոր եղջերավոր անասունների մշակում):
Գյուղատնտեսության ոլորտում գործող սահմանամերձ բնակավայրերի կամ կոոպերատիվների համար վարկերի տոկոսադրույքի սուբսիդավորումը կիրականացվի այնպես, որ տնտեսվարող սուբյեկտներին վարկերը տրամադրվեն 0%-ով, հանրապետության մնացած համայնքների համար՝ սուբսիդավորելով տոկոսները։ Վարկերի տոկոսադրույքը կիրականացվի այնպես, որ տնտեսվարող սուբյեկտներին տրամադրվեն վարկեր 2%-ով (բուծվող ոչխարների և այծերի բուծում):
Սահմանամերձ բնակավայրերի համար տրված վարկերը սուբսիդավորվում են ոչ ավելի, քան 14% տոկոսադրույքով, իսկ այլ համայնքների տնտեսվարող սուբյեկտների համար՝ 10% (Գյուղատնտեսական հումքի մթերում):

Условия и тарифы предоставления Агрокредитов | ||||||||
Наименование продукта | Складирование с/х сырья | Разведение племенных КРС | Разведение племенных овец и коз | |||||
Сумма кредита (устанавливается на группу взаимосвязанных заемщиков) | 1 000 000 - 45 000 000 | 1 000 000 - 45 000 000 | 1 000 000 - 45 000 000 | |||||
Годовая процентная ставка [1] |
13.17% | |||||||
Годовая процентная ставка на софинансируемую сумму |
0% | |||||||
Фактическая процентная ставка |
14% | |||||||
Единовременная комиссия от суммы кредита[2] | 0% | |||||||
Комиссия за обналичивание денежных средств [3] | 0% | |||||||
Ежемесячная комиссия за обслуживание кредита[4] | 0% | |||||||
Срок кредита | 6-36 мес. | 6-60 мес. | 6-48 мес. | |||||
Погашение основного долга(Аннуитетные платежи, индивидуальный график в зависимости от сезонности бизнеса ) | Допускается до 1 года льготного периода. | Допускается до 1 года льготного периода | Допускается до 1 года льготного периода. | |||||
Погашение процентов | Погашение процентов по кредиту осуществляется ежемесячно. | |||||||
Пеня за досрочное погашение | 0% | |||||||
Способ предоставления кредита | безналично | |||||||
Способ использования кредита | налично/безналично | |||||||
Мораторий | Мораторий на повторную заявку 30 дней со дня решения об отказе агрокредита, распространяется на заявки остальных членов семьи. | |||||||
Мониторинг | Мониторинг производятся согласно действующей методике, регламентирующей мониторинг агрокредитов. | |||||||
300. 000 – 1 000 000 Не предусмотрено | 1 000 001 -3 000 000 Наблюдательный | 3 000 001 - 6 000 000
| 6 000 001 – 45 000 000 1.Целевой 2.Наблюдательный 3.Финансовый
| |||||
Срок действия решения | Решение по получению кредита действительно в течение 15 календарных дней со дня утверждения заявки для без залоговых кредитов, 30 календарных дней со дня утверждения заявки для залоговых кредитов | |||||||
Гос. программа | Для участия гос программе поддержки сельского хозяйства заявка должна удовлетворять следующим условиям:Целю кредита должно являться пополнение оборотных средств или основных средств,
Если кредит будет предоставлен в рамках гос. программы, то должен производится целевой мониторинг использования кредитных средств в течении 2-х месяцев после выдачи кредита. Целевой мониторинг производится в соответствии с заключенным контрактом с Министерством Экономики. В случае, если требования по мониторнгу будут отличаться от вышеуказанных, то Мониторинг будет проводитьця в соответствии с условиями заключаемого в дальнейшем конртакта с Министерством Экономики.
Субсидирование процентов, которое может быть прекращено, если:
В случае прекращения субсидирования Банк имеет право в одностороннем порядке изменить процентную ставку кредита согласно действующим на данный момент тарифам идентичного продукта.
| |||||||
Обеспечение | Поручительство | Члена семьи или поручительство третьего лица (от 300.000-1000,000) | Члена семьи или поручительство третьего лица, и одного финансового поручителя (от 1,000,000 до 3000000) | Поручительство финансовое 2-х лиц (от 3,000,000-6,000,000)
| Одно поручительство психологического или финансового поручителя (свыше 6,000,000) | |||
Залог | Без залога (от 300,000 до 6,000,000) | 100% степень обеспеченности залоговой стоимостью недвижимости /депозита, размещенного в ВТБ Армения/ векселя ВТБ Армения/ гарантии государственных фондов в любых долевых сочетаниях (свыше 6 млн.) | ||||||
По решению РМ может быть осуществлена замена поручителя или привлечение дополнительного поручителя. | ||||||||
Степень обеспеченности(кроме беззалоговых кредитов до 6 млн.драм)
Оценка залога | Оценка залога производится согласно действующей методике оценки твердого залога Банка | |||||||
Открытие / ведение текущих счетов | Согласно тарифам Банка | |||||||
Пеня, применяемая к просроченной основной задолженности | 0.13% ежедневно | |||||||
Пеня применяемая к просроченной процентной сумме | 0.13% ежедневно | |||||||
Требования к финансовым показателям
Кдост - достаточность капитала, Зтек - совокупные текущие задолженности клиента, если деньги выданы на рефинансирование ,то надо вычитать рефинансируемую сумму. Знов - рассматриваемый кредит клиента, Ксоб - собственный капитал клиента
∑ (выплаты по новому кредиту за период включая проценты) 2) PTI =≤0,6
∑ (чистые доходы за период кредитования)
Чистые доходы за период = приток денежных средств от сельского хозяйства за период + доход от домохозяйства за период - отток денежных средств из сельского хозяйства за период - расходы домохозяйства за период - выплаты по действующим кредитам (основной долг + проценты), расходы по осуществленным документарным операциям. | |||||||
Штраф за нецелевое использование суммы | Для физ. лиц 0%, для И/П , юр. лиц 5% нецелевой суммы | |||||||
Реструктуризация согласно инструкции по реструктуризации кредитов | ||||||||
Продукт действует в рамках, утверждённых внутренним нормативам риска (№ 928/443000 от 14.04.2020) | ||||||||
2При гос. программах проценты субсидируется со стороны Министерства экономики РА. Процентные суммы субсидируются в таком размере, чтобы для приграничных населенных пунктов годовая процентная ставка для экономических субъектов составляла 0%, для сельскохозяйственных кооперативов - 3%, а для экономических субъектов остальных общин - 5%.( Программа субсидирования процентных ставок кредитов, предоставляемых сельскохозяйству). Для приграничных общин или кооперативов, осуществляющим деятельность в области сельского хозяйства, субсидирование процентной ставки по кредитам будет осуществляться в таком размере, чтобы кредиты выдавались экономических субъектам под 0%, для остальных общин Республики субсидирование процентной ставки по кредитам будет осуществляться в таком размере, чтобы кредиты выдавались экономических субъектам под 2% на приобретение выращенного в Республике Армения племенного КРС, на приобретение ввезенного КРС - под 3%( Разведение племенных КРС). Для приграничных населенных пунктов или кооперативов, осуществляющих деятельность в сфере сельского хозяйства, субсидирование процентной ставки по кредитам будет осуществляться в таком размере, чтобы кредиты выдавались экономическим субъектам под 0%, для остальных общин Республики субсидирование процентной ставки по кредитам будет осуществляться в таком размере, чтобы кредиты выдавались экономическим субъектам под 2%( Разведение племенных овец и коз). Кредиты выдаваемые для приграничных населенных пунктов процентные суммы субсидируются не более, чем по 14%, а для экономических субъектов остальных общин по 10% (Складирование с/х сырья).